Wykłady eksperckie w ramach konkursu na wizję wejścia do stacji metra „Dworzec Główny”

Rozpoczynamy serię wykładów eksperckich:

„Kraków Przyszłości – Projekt Studencki – Konkurs na Poster” to inicjatywa Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, realizowana we współpracy z FutureLab. Celem konkursu jest opracowanie przez studentów posteru promującego ideę metra w Krakowie, ze szczególnym uwzględnieniem wizji wejścia do stacji metra przed budynkiem Dworca Głównego.​ Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa, a Patronat objął Prezydent Miasta.

W ramach projektu zaplanowaliśmy cztery wykłady eksperckie, które dostarczą uczestnikom wiedzy na temat nowoczesnych systemów transportowych oraz wyzwań związanych z wprowadzeniem metra w miastach o charakterze historycznym, takich jak Kraków. Wykłady te będą stanowić merytoryczną podstawę do realizacji projektów konkursowych.​

Harmonogram spotkań eksperckich prezentuje się następująco:

  • 29.04, godz. 14.00, dr inż. arch. Dominika Długosz, wykład pt.: “Współczesne interwencje architektoniczne w zabytkowej tkance miasta. Metro – zagrożenie czy szansa?”

Spotkanie odbędzie się w sali 06 (parter) na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1 oraz online na platformie teams.

Architekt z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków architektury. Adiunkt w Katedrze Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. W latach 2018-2022 Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

  • 5.05, godz. 16.00, dr inż. Marek Bauer, wykład pt.: “Podziemny transport szynowy w centrum miasta. Aspekty funkcjonalne i techniczne.”

Spotkanie odbędzie się w sali 06 (parter) na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1 oraz online na platformie teams.

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Od 1999 roku zatrudniony w Katedrze Systemów Transportowych.  W ramach pracy naukowo badawczej zajmuje się: modelowaniem procesów transportowych, planowaniem i projektowaniem systemów transportowych, jakością komunikacji miejskiej, usprawnieniami dla ruchu pojazdów transportu zbiorowego.

W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia m.in. z przedmiotów: planowanie sieci transportowych, miejski transport publiczny, komunikacja zbiorowa, infrastruktura transportowa, matematyka stosowana, statystyka matematyczna w inżynierii. Członek zespołów zadaniowych powoływanych przez Prezydenta Miasta Krakowa, a także uczestnik Okrągłego Stołu Transportowego w Krakowie. Od 2020 prorektor ds. studenckich Politechniki Krakowskiej.

  • 8.05, godz. 12.00, Łukasz Szewczyk, wykład pt.: “Metro po krakowsku, gdzie jesteśmy w procesie planowania bezkolizyjnego transportu szynowego w mieście.”

Spotkanie odbędzie się w sali 06 (parter) na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1 oraz online na platformie teams.

Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, absolwent Politechniki Krakowskiej, ukończył dwa kierunki: budownictwo i transport.

Od 1 czerwca 2004 r. związany jest zawodowo z krakowskim samorządem. Od początku swojej kariery pracował w komórkach odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną, od szeregowego pracownika przez kierownika, po wicedyrektora. Wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. rozwoju systemu transportu Wydziału Gospodarki Komunalnej UMK, nadzorując bezpośrednio piony zajmujące się systemami transportowymi w Krakowie i aglomeracji – w tym metrem i Szybką Koleją Aglomeracyjną, a także przedsięwzięciami badawczymi i rozwojowymi związanymi z szeroko pojętą problematyką komunikacyjna i transportową.

  • 12.05, godz. 16.00, dr inż. Krystian Banet, wykład pt.: “Systemy Informacji Wizualnej i ich wpływ na postrzeganie przestrzeni.”

Spotkanie odbędzie się w sali 06 (parter) na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1 oraz online na platformie teams.

Urbanista, specjalista ds. miejskiego wayfindingu, projektant graficzny specjalizujący się w zakresie informacji pasażerskiej w transporcie publicznym, adiunkt w Katedrze Systemów Transportowych Politechniki Krakowskiej, kierownik Działu Informacji Miejskiej i Pasażerskiej w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie. Odpowiada za wdrożenie i realizację Systemu Informacji Miejskiej w Krakowie, a także za projektowanie i implementację Systemu Informacji Pasażerskiej w Komunikacji Miejskiej w Krakowie w zakresie oznakowania pojazdów, przystanków i węzłów przesiadkowych oraz dynamicznej informacji pasażerskiej w pojazdach. Prywatnie miłośnik podróży.

W konkursie udział mogą wziąć wszyscy studenci Politechniki Krakowskiej. Każdy uczestnik biorący udział w konkursie otrzyma 5 punktów do stypendium. Przewidziane są także trzy równorzędne nagrody o wartości 2000 zł każda. Pracę konkursową można opracować indywidualnie lub w zespole (maks. 4 studentów). Należy przygotować ją pod opieką nauczyciela akademickiego/promotora pracy dyplomowej inżynierskiej. Prace można przesyłać do 19 maja br. drogą elektroniczną na adres: redakcja.arch@pk.edu.pl. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w trakcie prezentacji pokonkursowej, która planowana jest na maj/czerwiec 2025 r. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronach internetowych organizatora konkursu.

Szczegóły i regulamin 👉 Kraków Przyszłości – Projekt Studencki – Konkurs na Poster