Przez 5 dni, od 16 do 20 września w pawilonie „Kotłownia” trwało wyjątkowe wydarzenie promocyjne #nauka4future przygotowane przez FutureLab. Był to cykl popularnonaukowych wykładów, pokazów oraz warsztatów przybliżających świat nauki przyszłości, które finalizowały projekt pod tym samym tytułem.
Celem projektu było przeprowadzenie szeregu działań upowszechniających naukę i wykazaniu jej ogromnej roli we współczesnym świecie, rozwiązywaniu problemów globalnych, ale także jej przydatności w życiu codziennym. Każdy dzień wrześniowego tygodnia #nauka4future poświęcono poszczególnym zagadnieniom: Smart City Przyszłości, Architektura i Budownictwo Przyszłości, Design Przyszłości, Chemia Przyszłości oraz Nowoczesne Technologie Przyszłości. Projekt skierowany był do młodych ludzi, w szczególności maturzystów z liceów i techników, oraz młodych ludzi (absolwentów szkół średnich) zastanawiających się nad dalszym kształceniem wyższym.
– Chcieliśmy zaprezentować młodym ludziom naukę w sposób zrozumiały, atrakcyjny, tak aby zachęcić ich do eksplorowania wiedzy i dalszych poszukiwań poprzez kontynuację kształcenia na szczeblu wyższym. Staraliśmy się przekonać młodzież jak ważną rolę odgrywa nauka we współczesnym i przyszłym świecie, a także jaką rolę odgrywają oni – jako młode pokolenie odpowiedzialne społecznie. Bo to właśnie ci młodzi ludzie, swoja wiedzą i umiejętnościami będą budowali świat przyszłości. Mam nadzieję, że to nam się udało, ponieważ wiele osób pytało np. czy już teraz mogą dołączyć do naszych kół naukowych, dlatego myślę, że wielu z naszych uczestników to przyszli studenci Politechniki
– mówi Monika Firlej Dyrektor FutureLab, autorka projektu #nauka4future.
Dzięki atrakcyjnej i dostosowanej do wieku uczestników formie zajęć, mogli się oni zapoznać z najnowocześniejszymi technologiami, badaniami i wyzwaniami nauki XXI wieku. Aktywności zostały przygotowane przez naukowców oraz najlepszych studentów Politechniki Krakowskiej ze wszystkich wydziałów Uczelni, którzy realizują swoje naukowe pasje w grupach projektowych FutureLab i kołach naukowych. Podczas zajęć warsztatowych mogli wykonać eksperymenty, w dniu Smart City zakładali m.in. ogród deszczowy, który można podziwiać przy bibliotece. Były także pokazy, wystawa i zwiedzanie laboratoriów PK.
Oprócz części naukowej przewidziano udział w grze miejskiej „Poznaj Politechnikę” przybliżającej przyszłym studentom Politechnikę Krakowską.
Całe wydarzenie było streamingowane na Facebooku FutureLab oraz na YouTube Politechniki Krakowskiej i nagrywane.
Projekt był dofinansowany z budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki.
Podczas uroczystego otwarcia wykład inauguracyjny wygłosił rektor PK Andrzej Szarata.