Tegoroczny Konkurs na Projekty Studenckie rozstrzygnięty! Dofinansowanych będzie 38 grup projektowych. Jest to już szósta, rekordowa pod względem liczby zgłoszeń edycja Konkursu na Projekty Studenckie FutureLab PK! Rekordowa jest także kwota dofinansowania – Uczelnia przeznaczy na wsparcie rozwoju naukowego studentów aż milion złotych!
Tym razem wpłynęło aż 67 zgłoszeń grup studenckich, a każda z nich z ambitnym, nowatorskim pomysłem naukowym. Wybór zwycięskich projektów przez Radę Naukową FutureLab był zatem niezwykle trudny i wiązał się z długim procesem optymalizacji harmonogramów i finansowania projektów. Poniżej publikujemy listę skierowanych do realizacji projektów. W tegorocznej edycji jest ich aż 38, a w skład grup wchodzi rekordowa liczba 301 studentów Politechniki Krakowskiej! Ponad połowa z nich studiuje na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, Wydziale Inżynierii Lądowej oraz Wydziale Mechanicznym PK.
Wszystkim, którzy zgłosili się do konkursu serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom składamy gratulacje. Będziemy się z Państwem kontaktowali w sprawie prowadzenia prac w grupach oraz szczegółów finansowania projektów.
- Badania nad egzopolisacharydami alg i sinic oraz kwasami karboksylowymi pochodzenia grzybowego.
Opis projektu: Sinice, algi i grzyby strzępkowe to organizmy o dużym potencjale biotechnologicznym. Nie wszystkie ich gatunki zostały zbadane, co otwiera szerokie pole do odkryć naukowych i praktycznych zastosowań. Celem naukowym projektu jest pozyskanie na drodze hodowli oraz określenie struktury chemicznej metabolitów wspomnianych organizmów. Planuje się zbadać polisacharydy zewnątrzkomórkowe produkowane przez europejskie algi i sinice z rodzajów Botryococcus i Nostoc a także kwasy karboksylowe wytwarzane przez dzikie szczepy rodzaju Aspergillus wyizolowane z gleby.
Projekt obejmuje: 1) Przeprowadzenie hodowli w bioreaktorach własnej konstrukcji; 2) Wydzielenie wybranych metabolitów z płynów pohodowlanych; 3) Określenie ich budowy chemicznej (przykładowo za pomocą GC/SEC/LC-MS/MALDI-TOF/NMR/FTIR) i 4) Badania metabolitów jako potencjalnych biostymulatorów roślin dla rolnictwa.
Projekt stanowi rozwinięcie badań nagrodzonych na wydziałowej SSKN w 2024 r. (I miejsca, N. Gajewska i F. Szlachta).”
Opieka naukowa: dr hab. inż. Szczepan Bednarz, prof. PK
Studenci w projekcie: WIiTCh
- Nadprodukcja astaksantyny przez komórki drożdżowe Phaffia rhodozyma w wyniku stresu wywołanego czynnikami środowiskowymi
Opis projektu: „Celem jest zbadanie wpływu stresu środowiskowego na produkcję astaksantyny (antyoksydantu używanego w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym) przez drożdże Phaffia rhodozyma oraz opracowanie metod jej nadprodukcji poprzez manipulację warunkami środowiskowymi. Spodziewane efekty: Opracowanie efektywnych protokołów hodowlanych zwiększających produkcję astaksantyny, co może wspierać rozwój ekologicznych źródeł karotenoidów. Potencjalne zastosowanie: Możliwość przemysłowej produkcji ekologicznej astaksantyny, atrakcyjnej dla firm w sektorach suplementów diety, kosmetyków i produktów zdrowotnych. Innowacyjność: Projekt zakłada wykorzystanie adaptacji drożdży do stresu środowiskowego dla intensyfikacji produkcji astaksantyny bez modyfikacji genetycznych.
1)Dobór czynników stresowych
2)Hodowla drożdży w kontrolowanych warunkach stresowych
3)Pomiar astaksantyny
4)Analiza danych warunków produkcji
5)Opracowanie rekomendacji dla przemysłu”
Opieka naukowa: dr hab. inż. Jarosław Chwastowski, prof. PK
Studenci w projekcie: WIiTCh
- Projekt ADAM – STAGE I – Innowacyjne laboratorium PK pomaga w ochronie przed cyberzagrożeniami w Przemyśle 4.0 przy współpracy z AI oraz ML
Opis projektu: „W obliczu energetycznej transformacji, budowy nowej infrastruktury krytycznej oraz wymagań Zielonego Ładu wyznaczonych przez Unię Europejską, istnieje pilna potrzeba tworzenia specjalistycznych jednostek badawczych, które będą odpowiadać oczekiwaniom nowego modelu działalności gospodarczej w Polsce i na świecie. Nasz projekt zakłada nabycie nowoczesnego sprzętu, który umożliwi założenie innowacyjnego laboratorium badawczego. Laboratorium to będzie służyć polskiemu sektorowi energetycznemu i przyczyni się do jego cyfryzacji.
Cele projektu:
Cyfryzacja sektora energetycznego: Wprowadzenie nowoczesnych technologii, w tym ML/AI, do polskiego sektora energetycznego.
Badania nad systemami bezpieczeństwa: Opracowanie diagnostyki systemów bezpieczeństwa bez potrzeby instalacji dodatkowych sensorów.
Współpraca z liderami branży: Nawiązanie współpracy z wiodącymi europejskimi i światowymi dostawcami urządzeń oraz ich użytkownikami.”
Opieka naukowa: dr inż. Łukasz Sołtysek
Studenci w projekcie: WIEiK
- NeuroShield: Inhibitory CDK5 w walce ze Stwardnieniem Zanikowym Bocznym
Opis projektu: „Celem projektu jest opracowanie nowych związków, wykazujących działanie hamujące aktywność kinazy zależnej od cykliny 5 (CDK5), której nieprawidłową aktywację obserwuje się w stwardnieniu zanikowym bocznym (ALK). Aktywność ta często wynika z przekształcenia białka p35 (aktywatora CDK5) w jego toksyczną formę p25. Blokowanie CDK5 może być skuteczną formą terapii w ALK.
W projekcie udział weźmie interdyscyplinarny zespół studentów, których zadaniem będzie
Opracowanie struktury nowych inhibitorów CDK5 z zastosowaniem komputerowych metod przewidywania aktywności biologicznej (modelowanie molekularne.
Opracowanie ekologicznej metody syntezy wybranych związków
Synteza, oczyszczanie i charakterystyka strukturalna ligandów
Badanie zdolności inhibicyjnej CDK5
Badanie toksyczności inhibitorów wobec komórek nerwowych”
Opieka naukowa: dr inż. Przemysław Zaręba
Studenci w projekcie: WIiTCh
- Preparaty stomatologiczne dedykowane pacjentom onkologicznym
Opis projektu: „Celem projektu będzie opracowanie innowacyjnych receptur płynów i żeli stomatologicznych o działaniu antyseptycznym, regenerującym i nawilżającym, zawierających w swoim składzie lizaty bakterii probiotycznych oraz naturalne składniki aktywne będące alternatywą dla chlorheksydyny i etanolu. Substancje te nasilają u pacjentów po radioterapii dolegliwości związane z suchością jamy ustnej (kserostomią) takie jak bolesność i pieczenie, suche, pękające wargi oraz zaburzenia smaku i połykania.”
Opieka naukowa: dr hab. inż. Małgorzata Miastkowska, prof. PK
Studenci w projekcie: WIiTCh
- Odkrywcy Kopca Kościuszki
Opis projektu: „Celem jest opracowanie projektu rozwiązań, które pomogą zachować stateczność i zapobiec dalszym procesom degradacji obiektu historycznego i kulturowego jakim jest Kopiec Kościuszki.
Efektem będzie ograniczenie ryzyka osiadania i erozji, spowolnienie degradacji warstw przypowierzchniowych, zachowanie wartości historycznych i ochrona dziedzictwa Kulturowego, poprawa bezpieczeństwa zwiedzających. Możliwe będzie zastosowanie opracowanych rozwiązań nie tylko w odniesieniu do Kopca Kościuszki, ale również innych obiektów inżynierskich, w tym o znaczeniu historycznym. Innowacyjność projektu polega na zastosowaniu nowoczesnych metod i podejścia zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego aspekt techniczny, ochronę środowiska oraz aspekt kulturowy i historyczny.”
Opieka naukowa: prof. dr hab. inż. Elżbieta Pilecka, dr inż. Mirosława Bazarnik
Studenci w projekcie: WIL
- Nowoczesna metoda szacowania natężeń ruchu generowanych przez obiekty logistyczne oraz handlowo usługowe
Opis projektu: „Cel projektu: Opracowanie praktycznej metody pozwalającej oszacować wartość natężenia ruchu generowanego przez wybrane obiekty takie jak: centra logistyczne (typu DHL, In Post), średniej wielkości obiekty handlowe (typu Biedronka, Lidl) i stacje benzynowe (typu Orlen, Shell, Bp) z wykorzystaniem metod statystycznych, w tym regresji wielorakiej.
Spodziewane efekty: Opracowanie zależności regresyjnych pozwalających na proste wyliczenie/oszacowanie wartości natężeń ruchu generowanych przez wybrane obiekty. Zależności funkcyjne zostaną opracowane na bazie badań empirycznych wykonanych w terenie w miejscach włączenia wybranych obiektów do ruchu. Spodziewamy się wykazać wpływy takie jak: wielkość miasta, klasa techniczna drogi, powierzchnia obiektów itp.
Potencjalne zastosowanie: Z metody będą mogli korzystać projektanci, inżynierowie ruchu oraz zarządcy drogowi (Zarządy Miejskie a także Zarządy Dróg Gminnych, Powiatowych i Wojewódzkich oraz GDDKiA). Metoda może być również wykorzystywana przez studentów do prac dyplomowych lub w innych pracach o charakterze praktycznym. Metoda obejmie tylko wybrane obiekty i będzie mogła być w przyszłości rozszerzana o kolejne.”
Opieka naukowa: dr inż. Krzysztof Ostrowski, mgr inż. Marek Nosek
Studenci w projekcie: WIL
- Zorza I i Swara V – projekt budowy dwóch rakiet na bazie własnego silnika rakietowego
Opis projektu: „Projekt jest kontynuacją zeszłorocznego projektu FL, w ramach którego została stworzona platforma testowa silnika, system zapłonu oraz pierwsza konstrukcja silnika jak i jego testy na własnoręcznie zrobionym paliwie. W tym roku planowane jest uwzględnienie wyników prac z poprzedniego roku, poprawienie mieszkanki paliwa, wykonanie większej i bardziej zaawansowanej platformy testowej silnika, która będzie wspierać różne wielkości i rodzaje silników. Po tym nastąpi wykonanie kolejnych testów silnika.
Kontynuowana będzie współpraca z Wydziałem Chemicznym w sprawach mieszanki paliwa, oraz Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej w celu wykonania elementów silnika według wcześniej przygotowanego projektu, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Kolejnym etapem będzie zbudowanie obudowy rakiety Zorza I – właściwej konstrukcji, opartej na wcześniejszych doświadczeniach i projektach, z komputerem pokładowym sterującym lotem i wykonującym pomiary. Po udanych testach zostanie skonstruowana większa wersja rakiety pod nazwą Swara V, która będzie wykorzystywała ten sam system sterujący jak i analogiczny system napędu, odpowiednio powiększony, tak aby mógł osiągnąć nasz docelowy pułap wysokości 3000 m n.p.m.
Planowany lot obu rakiet jest na “Festiwalu Meteora 2025” na Pustyni Błędowskiej.”
Opieka naukowa: mgr. inż. Piotr Szuster, dr inż. Krzysztof Neupauer
Studenci w projekcie: WIiT, WM, WIEiK
- Innowacyjna metoda wykorzystania spalin bioelektrowni z użyciem zamkniętej pętli spaliny-hodowla alg
Opis projektu: Celem projektu jest przeprowadzenie symulacji w warunkach laboratoryjnych układu sprawdzającego sprawność i opłacalność innowacyjnej koncepcji elektrowni spalającej biomasę algową z zastosowaniem odzysku spalin. Zastosowanie zamkniętej pętli obiegu spaliny-hodowla biomasy nie tylko przyczyni się do unieszkodliwienia spalin, a wręcz w założeniu ma zredukować emisję CO2 elektrowni do zera i pomóc spełnić dyrektywę UE o udziale OZE. W ramach projektu zbadane zostaną spaliny powstałe z alg i innych rodzajów biomasy w celu wyznaczenia składów spalin. Gaz o uzyskanym składzie zostanie wykorzystany do hodowli mikroalg – unieszkodliwianie CO2 w procesie fotosyntezy – a wyhodowane algi zostaną ponownie spalone w celu porównania składu spalin i wartości opałowych biomasy wyhodowanej na spalinach i na czystym CO2. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie projektu o zastosowanie ścieków gospodarczych jako środowiska dla alg. Badania mogą zainteresować ekospalarnie oraz oczyszczalnie ścieków.
Opieka naukowa: mgr inż. Adam Pawłowski, dr inż. Mateusz Marcinkowski
Studenci w projekcie: WIŚiE
- Innowacyjne rozwiązanie ustroju nośnego wyspy fotowoltaicznej – badania doświadczalne węzłów
Opis projektu: „Celem projektu jest doświadczalne badanie nietypowych rozwiązań węzłów konstrukcji wsporczej instalacji fotowoltaicznej (PV) posadowionej bezpośrednio na ramach portalowych hali, jako innowacyjnej metody rozwiązania montażu instalacji PV na dachach hal w przypadkach, kiedy podstawowe sposoby montażu nie są możliwe.
Etapy:
- Badanie nowatorskiego rozwiązania węzła przegubowego, polegające na zastosowaniu podkładek sferycznych.
- Doświadczalna weryfikacja połączenia krzyżulców wykonanych z kształtowników zamkniętych cienkościennych z pasami kratownicy.
- Badanie zmęczeniowe nowatorskiego cięgna.
Przeprowadzone badania pozwolą na stworzenie prototypu wyspy PV, który będzie można zamontować na stalowym obiekcie halowym w celu monitowania pracy konstrukcji oraz zamontowanej instalacji.
Proponowane rozwiązania będą pomocne przy planowaniu transformacji energetycznej umożliwiając wykorzystanie przestrzeni dachów płaskich, które w normalnych warunkach nie mogłyby być wykorzystane”
Opieka naukowa: dr inż. Paulina Zajdel, prof. dr hab. inż. Mariusz Maślak
Studenci w projekcie: WIL
- Prognozowanie wskaźnika jakości powietrza PMxx na obszarze Krakowa z wykorzystaniem algorytmów AI.
Opis projektu: „Projekt zakłada wykorzystanie DL (Deep Learning) w prognozowaniu jakości powietrza wskaźników PMxx na obszarze Krakowa. Przeanalizowane w ramach projektu zostaną dostępne publicznie źródła danych o jakości powietrza. Całość oprogramowania do nauki oraz prognozowania zostanie napisana w języku Phyton z wykorzystaniem bibliotek Tensor Flow.
Dla realizacji projektu zostanie założona strona internetowa. Wyniki modelowania oraz wybrane algorytmy zostaną udostępnione w trybie Open Access. Projekt przewiduje wykorzystanie danych dotyczących jakości powietrza z kilku wybranych źródeł, między innymi własnych sensorów, danych historycznych z baz GIOŚ oraz danych historycznych z baz danych stron trzecich (np. BreezoMeter, Airly, Air Quality Index). Uzyskane dane pomiarowe poddane zostaną analizie oraz graficznie zobrazowane.
Na podstawie danych historycznych dla okolicy Politechniki Krakowskiej, wykonany zostanie model przewidywania zanieczyszczenia powietrza na terenie kampusu Politechniki. „
Opieka naukowa: dr inż. Bernard Twaróg
Studenci w projekcie: WIŚiE
12. BioOcuGel – wielofunkcyjny system do zastosowań po zabiegach okulistycznych
Opis projektu: „Celem projektu jest opracowanie wielofunkcyjnych systemów BioOcuGel do zastosowań po zabiegach okulistycznych, zwłaszcza laserowych, medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Odpowiednio zaprojektowana struktura systemu polimerowego oraz skład ilościowo-jakościowy kompozycji zawierającej wyłącznie naturalne komponenty umożliwi nie tylko schłodzenie miejsca poddanego terapii, zminimalizowanie bólu, zapewniając kojące działanie, ale przede wszystkim przyspieszy gojenie i rekonwalescencję. Zostały zaplanowane badania na poziomie in vitro na liniach komórkowych NHDF i HCE-2, co pozwoli ocenić czy uzyskane biomateriały charakteryzują się działaniem terapeutycznym. Co ważne, proponowany projekt zakłada dla studentów realizację krótkiego stażu na Uniwersytecie Śląskim, dzięki czemu będą mogli pogłębić swoją wiedzę praktyczną z zakresu badań in vitro (zał. 2). Główne etapy pracy projektowej:
- Otrzymanie wielofunkcyjnych systemów BioOcuGel.
- Analiza właściwości fizykochemicznych, strukturalnych, morfologicznych, termicznych i mechanicznych.
- Wyznaczenie kinetyki uwalniania substancji czynnych.
- Przeprowadzenie analiz w warunkach in vitro na liniach komórkowych NHDF i HCE-2.
- Opracowanie wyników, przygotowanie publikacji do czasopisma naukowego, promocja na wystawie wynalazków (zał.1).”
Opieka naukowa: dr hab. inż. Katarzyna Bialik-Wąs, prof. PK, mgr inż. Paulina Sapuła
Studenci w projekcie: WIiTCh
- Systemy ochronne inspirowane naturą: DES-MES
Opis projektu: „Celem projektu jest opracowanie formulacji opartych na naturalnych rozpuszczalnikach głęboko eutektycznych (DES) do syntezy nietoksycznych, bioaktywnych nanocząstek siarczków metali (MeS) jako fungicydów do ochrony roślin. Spodziewanym efektem są bioaktywne koncentraty, które mogą zastąpić tradycyjne fungicydy. Innowacyjność polega na uzyskaniu efektu bioaktywnego dzięki synergii MeS i DES.
W ramach projektu zbadana zostanie toksyczność MeS-DES, by zapewnić ich bezpieczeństwo dla pszczół i pożytecznych organizmów np. dżdżownic.
Etapy obejmują: opracowanie DES, syntezę MeS w DES, analizę ich właściwości bioaktywnych wobec patogennych grzybów oraz ocenę cytotoksyczności. Zastosowanie DES zawierających związki azotu i fosforu pozwoli przyspieszyć regenerację roślin po infekcji, wspierając ich wzrost i odbudowę.
W przyszłości rozwiązanie znajdzie zastosowanie w ekologicznych programach ochrony roślin oraz rolnictwie regeneratywnym, co przyczyni się do zrównoważonej produkcji rolnej.”
Opieka naukowa: dr hab. inż. Olga Długosz, prof. PK
Studenci w projekcie: WIiTCh
- Innowacyjne nanosensory do diagnostyki mikrobiologicznej: od koncepcji do praktycznego zastosowania
Opis projektu: „Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych nanosensorów opartych na nanomateriałach, umożliwiających szybkie i ekonomiczne wykrywanie patogenów m.in. w próbkach klinicznych i środowiskowych. Kluczowym efektem będzie nanosensor o wysokiej czułości i specyficzności, zdolny do detekcji w czasie rzeczywistym.
Zakres prac obejmuje: opracowanie i funkcjonalizację nanocząstek (np. Au, grafenu) w celu uzyskania wysokiej specyficzności detekcji, określenie limitu wykrywalności (LOD) oraz testy w różnorodnych matrycach. Nanosensory będą porównywane z tradycyjnymi metodami, jak hodowle czy PCR, eliminując ich ograniczenia: czasochłonność, wysokie koszty i potrzebę specjalistycznego sprzętu.
Możliwości zastosowania obejmują diagnostykę medyczną, monitoring środowiskowy oraz kontrolę bezpieczeństwa żywności. Nanosensory mogą być zintegrowane z przenośnymi urządzeniami, umożliwiając diagnostykę w terenie, co zrewolucjonizuje wykrywanie patogenów i przyczyni się do rozwoju technologii w diagnostyce.”
Opieka naukowa: prof. dr hab. inż. Marcin Banach
Studenci w projekcie: WIiTCh
- Green Cube; Innowacyjne podejście do schładzania i rewitalizacji przestrzeni miejskich
Opis projektu: „Projekt zakłada przekształcenie zużytych rusztowań budowlanych w innowacyjne instalacje miejskie, które łączą funkcje ekologiczne, estetyczne i praktyczne. Konstrukcje będą wyposażone w systemy mgiełkowe, filtry powietrza oraz roślinność, co pozwoli na lokalne schładzanie powietrza, poprawę mikroklimatu i redukcję efektu miejskich wysp ciepła.
Innowacyjność polega na zastosowaniu fotokatalitycznych materiałów, modularnego systemu adaptującego się do różnych lokalizacji oraz synergii technologii z naturą. Konstrukcje mogą pełnić funkcje rzeźb wolnostojących, zielonych ścian lub zadaszeń. Etapy projektu obejmują projektowanie, prototypowanie oraz testy systemów nawadniania i filtracji.
Projekt odpowiada na kluczowe wyzwania miejskie, takie jak zanieczyszczenie powietrza, deficyt zieleni oraz potrzeba rewitalizacji przestrzeni. Spodziewane efekty to poprawa jakości życia, zwiększenie bioróżnorodności i promowanie zrównoważonego rozwoju.”
Opieka naukowa: dr inż. arch. Rafał Zieliński, dr inż. arch. Maciej Wójtowicz, mgr inż. arch. Anna Marek
Studenci w projekcie: WA, WIL
- Lab-on-Chip: Diagnostyczna Rewolucja
Opis projektu: „Celem projektu „Lab-on-Chip: Diagnostyczna Rewolucja” jest opracowanie mikrofluidycznych platform typu Lab-on-Chip do hodowli komórkowych 3D z wykorzystaniem technologii druku 3D-VAT. Kluczowym elementem jest opracowanie biozgodnej i transparentnej żywicy fotoutwardzalnej, umożliwiającej precyzyjną fotopolimeryzację oraz dostosowane do potrzeb biologicznych właściwości mechaniczne i chemiczne. Innowacyjne fotoinicjatory zwiększą efektywność procesów produkcyjnych i pozwolą na personalizację materiałów.
Projekt wprowadza nowatorskie podejście do projektowania struktur mikrofluidycznych, zastępując czasochłonne frezowanie technologią CAD, co przyspieszy wytwarzanie złożonych form.
Platformy znajdą zastosowanie w badaniach biologicznych, testowaniu leków i inżynierii tkankowej. Dzięki uniwersalności i niskim kosztom produkcji, technologia ma duży potencjał komercyjny, oferując możliwość dostosowania systemów do indywidualnych potrzeb klientów i masowej produkcji.”
Opieka naukowa: dr hab. inż. Joanna Ortyl, Prof. PK, mgr inż. Patrycja Środa
Studenci w projekcie: WIMiF, WIiTCh
- Opracowanie metody oceny odporności elementów stalowych po pożarze – badania doświadczalne
Opis projektu: „Celem projektu jest opracowanie szybkiej i wiarygodnej metody oceny nośności elementów konstrukcji infrastruktury krytycznej po przebytym pożarze. Jest to istotny problem ze względu na konieczność szybkiej odbudowy takich obiektów szczególnie na Ukrainie ze względu na toczącą się wojnę.
Dotychczasowa ocena elementów stalowych po pożarze opiera się jedynie na mało wiarygodnej ocenie wizualnej. Skutkuje to często awarią konstrukcji podczas późniejszej eksploatacji. Brakuje norm i wytycznych pozwalających na skuteczną ocenę po-pożarowej nośności elementów stalowych.
Etapy:
Badania doświadczalne po-pożarowej nośności belek stalowych oraz porównanie z metodami analitycznymi.
Model numeryczny i analizy parametryczne.
Przeprowadzone badania pozwolą na walidację modelu numerycznego i dalsze analizy parametryczne, w celu opracowania metody oceny odporności elementów stalowych po pożarze. Wytyczne opracowane na podstawie badań będą mogły stanowić załącznik do normy PN-EN 1993-1-2.”
Opieka naukowa: dr inż. Piotr Woźniczka, dr inż. Paulina Zajdel
Studenci w projekcie: WIL
- Pasywne prowadnice magnetyczne dla ruchu liniowego budowane z wykorzystaniem magnesów pochodzących z recyklingu.
Opis projektu: „Prowadnice to element konstrukcyjny wielu urządzeń, pozwalający realizować ruch liniowy lub obrotowy. Rozwiązania takie są stosowane np. w drukarkach 3D dla realizacji ruchu wózka w osi XY oraz w osi Z. Prowadnice powszechnie stosowane są budowane jako toczne lub ślizgowe. Oba te rozwiązania cechują się tarciem, które stanowi obciążenie dla silników napędowych, co zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Celem projektu jest opracowanie konstrukcji prowadnic magnetycznych, które będą mogły być stosowane we wszystkich 3 osiach układu napędowego drukarek 3D.
Prowadnice te ograniczyłyby do minimum tarcie, które występuje w prowadnicach liniowych, czy rolkach. Drugim aspektem jest brak konieczności jakichkolwiek konserwacji, czyli bezobsługowość. Klasyczne prowadnice wymagają stosowania smarowania węzłów tarcia, natomiast prowadnice magnetyczne tego nie wymagają. Wpisuje się to w trendy proekologiczne.
Główne etapy pracy projektowej:
Opracowanie modeli symulacyjnych dla oddziaływań pól magnetycznych – dobór magnesów, materiałów prowadnic itd.
Budowa prototypów prowadnic.
Testy prowadnic.
Opracowanie rozwiązania finalnego.”
Opieka naukowa: dr inż. Zbigniew Pilch, mgr inż. Maciej Gibas
Studenci w projekcie: WIiTCh
- Precyzyjne ramię robota IRiS wykonane w technologii druku 3D
Opis projektu: „Cele projektu, spodziewane efekty:
- zbadanie możliwości wykorzystania wybranych kompozytowych filamentów do wydrukowania konstrukcji robota przy zachowaniu powtarzalności i dokładności zbliżonych do tych uzyskiwanych w robotach przemysłowych
- analiza prądów fazowych silnika w ramach zapewnienia funkcji robota współpracującego
- zaprojektowanie i wykonanie ramienia robota wraz z układem sterowania w cenie konkurującej z robotami przemysłowymi o podobnych parametrach funkcyjnych
- ułatwienie i obniżenie kosztów naprawy robota również we własnym zakresie
Potencjalne zastosowanie, innowacyjność: - wykonywanie precyzyjnych lekkich zadań takich jak: malowanie, lutowanie czy montaż
- edukacja w zakresie szeroko pojętej robotyki
- bezpieczna współpraca z człowiekiem dzięki lekkiej konstrukcji, niskim prędkościom oraz potencjalnie pozytywnym wynikom testów w zakresie reakcji układu sterowania na nagłe zmiany w poborze prądu przez silniki robota”
Opieka naukowa: dr inż. Krzysztof Wójcik, mgr inż. Piotr Łubiarz
Studenci w projekcie: WM
- Wizualna przestrzeń muzyki: audioreaktywny system wizualny wspierany przez algorytmy AI
Opis projektu: „Celem projektu jest stworzenie audiorekatywnego systemu wizualnego, który w czasie rzeczywistym analizuje muzykę i generuje dynamiczne wizualizacje wspierane przez sztuczną inteligencję. System będzie reagować na zmiany w rytmie, tonacji i innych parametrach muzycznych, oferując nowatorskie doświadczenie wizualno-dźwiękowe.
Spodziewane efekty: Opracowanie systemu, który integruje AI z wizualizacjami, umożliwiając interakcję z muzyką. Oczekiwane efekty to stworzenie narzędzia dla artystów, edukacji muzycznej i rozrywki, które wzbogaci doświadczenie odbioru muzyki.
Potencjalne zastosowanie: Projekt ma zastosowanie w koncertach na żywo, na wystawach sztuki, edukacji muzycznej, aplikacjach multimedialnych, a także w reklamie, gdzie dynamiczne wizualizacje mogą reagować na dźwięki.”
Opieka naukowa: dr inż. arch. Grzegorz Schnotale
Studenci w projekcie: WA
- Biokompozyty polimerowe dla medycyny regeneracyjnej
Opis projektu: „Projekt zakłada opracowanie innowacyjnych biokompozytów łączących polimery syntetyczne oraz naturalne takie jak kolagen i żelatyna. Opracowany materiał zostanie wzbogacony o bioaktywne dodatki z grupy glikozoaminoglikanów w celu wsparcia regeneracji tkanek w medycynie regeneracyjnej. Celem jest stworzenie prostego w wykonaniu materiału o właściwościach zbliżonych do naturalnych tkanek, który może wspomagać proces regeneracji komórek i odtwarzanie macierzy zewnątrzkomórkowej. Projekt będzie koncentrował się na opracowaniu receptur biokompozytów, ich wytwarzaniu i podstawowej charakterystyce, w tym ocenie właściwości strukturalnych oraz analizy biozgodności przy użyciu prostych testów laboratoryjnych takich jak badania inkubacyjne w symulowanych płynach ustrojowych.”
Opieka naukowa: dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, mgr inż. Magdalena Bańkosz
Studenci w projekcie: WIMiF
- Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązanie w pakiecie aerodynamicznych w bolidzie formuły student zespołu PK MechPower
Opis projektu: Projekt zespołu PK MechPower koncentruje się na modernizacji bolidu elektrycznego, obejmując rozwój napędu, zawieszenia, układu kierowniczego oraz zaawansowanego pakietu aerodynamicznego, aby uczestniczyć w międzynarodowych zawodach Formuły Student. Innowacje aerodynamiczne obejmują optymalizację geometrii elementów, takich jak skrzydła, dyfuzor i sekcje boczne, z użyciem symulacji CFD. Produkcja komponentów opiera się na włóknie węglowym i żywicy epoksydowej, co zapewnia lekkość i wytrzymałość. Tworzenie form z MDF frezowanych na CNC umożliwia produkcję precyzyjnych części o zoptymalizowanym kształcie. Dzięki technikom laminowania próżniowego elementy są bardziej wytrzymałe i lżejsze, co poprawia docisk i stabilność pojazdu. Projekt wspiera rozwój umiejętności inżynierskich, organizacyjnych i praktycznych studentów, umożliwiając zdobywanie doświadczeń w branży motoryzacyjnej i technologicznej. Udział w zawodach pozwoli również na nawiązanie kontaktów z firmami z sektora automotive.
Opieka naukowa: dr inż. Adam Kot
Studenci w projekcie: WM, WIEiK, WIŚiE
- Wprowadzenie innowacyjnych zagadnień mechanicznych w bolidzie Formuły Student zespołu PK MechPower
Opis projektu: „Celem projektu jest modernizacja mechanicznych systemów bolidu, takich jak zawieszenie, układ kierowniczy oraz napęd, w celu poprawy osiągów i przygotowania pojazdu do zawodów Formuły Student. Spodziewane efekty obejmują zwiększenie precyzji prowadzenia, lepszą stabilność oraz większą wytrzymałość komponentów. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów konstrukcyjnych i technologii, takich jak druk 3D czy zaawansowane analizy kinematyczne, pojazd zyska na lekkości i efektywności energetycznej.
Projekt realizowany jest etapowo, począwszy od analizy dotychczasowych rozwiązań, poprzez projektowanie nowych komponentów za pomocą oprogramowania CAD i OptimumG Kinematics, aż po testy prototypów i finalny montaż. Potencjalne zastosowanie obejmuje zarówno udział w zawodach, jak i wdrożenie wiedzy zdobytej podczas realizacji w branży motoryzacyjnej. Innowacyjność polega na integracji czujników telemetrycznych, optymalizacji geometrii zawieszenia oraz implementacji nowoczesnych materiałów.”
Opieka naukowa: dr inż. Adam Kot
Studenci w projekcie: WM, WIEiK, WIŚiE
- Projekt i rozwój układu napędowego, akumulatora trakcyjnego oraz obwodów wysokiego napięcia w bolidzie Formuły Student zespołu PK MechPower
Opis projektu: „Projekt realizowany przez Koło Naukowe Pojazdy Samochodowe Politechniki Krakowskiej skupia się na modernizacji bolidu elektrycznego, przygotowywanego do zawodów Formuły Student. Zespół PK MechPower rozwija się dynamicznie, zdobywając uznanie na uczelni i w środowisku motoryzacyjnym. Obecnie prace obejmują modernizację napędu, układów elektronicznych, akumulatora trakcyjnego oraz obwodów wysokiego napięcia. Studenci zaprojektowali innowacyjny pakiet bateryjny i planują zakończyć jego budowę w roku akademickim 2024/2025.
Struktura zespołu obejmuje sześć sekcji odpowiedzialnych za projektowanie, produkcję i testy pojazdu. Członkowie biorą udział w targach i szkoleniach, rozwijając umiejętności techniczne i kompetencje miękkie. Kluczowym celem jest osiągnięcie wysokich pozycji na zawodach w Polsce i za granicą, co zwiększy prestiż projektu i uczelni.
Wsparcie finansowe umożliwi wykonanie nowego pakietubateryjnego oraz płytek elektronicznych. Projekt promuje rozwój technologiczny i współpracę interdyscyplinarną, przygotowując studentów do wyzwań rynku pracy.”
Opieka naukowa: dr inż. Adam Kot
Studenci w projekcie: WM, WIEiK, WIŚiE
- Zastosowanie pobudowlanego styropianu odpadowego do otrzymywania biodegradowalnych preparatów dla rolnictwa
Opis projektu: „Styropian (polistyren) jest wykorzystywany w wielu branżach: a jego utylizacja stanowi duży problem środowiskowy. Naszym celem jest opracowanie metody przekształcenia styropianu w czysty monomer, a następnie użycie go do otrzymania związków heterocyklicznych o dużym potencjale biologicznym, które mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie.
Otrzymywanie styrenu: termoliza polistyrenu przeprowadzimy w różnych warunkach: 1) termicznych; z dodatkiem 2) inicjatora rodnikowego 2) inhibitora reakcji rodnikowych. Medium będą ciecze jonowe – “zielone rozpuszczalniki”. Pierwsze próby będą prowadzone w skali laboratoryjnej (WIiTCH), następnie w skali półtechnicznej (WIŚiE).
Cykloaddycja: otrzymany styren poddamy reakcji z różnymi komponentami. Otrzymamy związki heterocykliczne z grupy nikotynoidów, których analogii już teraz znajdują zastosowanie jako środki ochrony roślin.
Izolacja produktów reakcji i ich charakterystyka (właściwości biologiczne – grzybobójcze).”
Opieka naukowa: dr inż. Agnieszka Łapczuk, dr inż. Karolina Kula, mgr inż. Mikołaj Sadowski, mgr inż. Adam Pawłowski
Studenci w projekcie: WIiTCh, WIŚiE
- Pierwsza wiatro-odporna luminescencyjna piłeczka pingpongowa 3D i sprzęt sportowy w tunelu aerodynamicznym LAŚ PK
Opis projektu: „Celem projektu jest opracowanie prototypowych akcesoriów sportowych o specjalnych funkcjonalnościach, z inteligentnymi luminescencyjnymi systemami sensorycznymi wspomagającymi szkolenie sportowców oraz rozstrzyganie spornych elementów rozgrywki.
Pierwszym etapem jest opracowanie z zastosowaniem modelowania komputerowego i druku 3D innowacyjnej znakowanej luminescencyjnie wiatroodpornej piłeczki pingpongowej oraz testy w tunelu aerodynamicznym LAŚ PK (zał.3).
Drugim etapem jest wyposażenie piłeczki w system sensorów fosforescencyjnych do rejestrowania ważnych elementów rozgrywki.
Ostatnim etapem jest transfer rozwiązań do innych dyscyplin sportu np. narciarstwa.
Efektem będzie powstanie unikatowego stanowiska do spektroskopowych testów aerodynamicznych, opracowanie pierwszej na świecie wiatroodpornej piłeczki pingpongowej oraz przebadanie szeregu akcesoriów sportowych. Innowacje te znajdą zastosowanie do rozstrzygania spornych elementów rozgrywki, spektroskopowych testów aerodynamicznych akcesoriów sportowych oraz szkolenia sportowców w tunelach aerodynamicznych i podniesienie poziomu polskiego sportu”
Opieka naukowa: dr inż. Maciej Pilch, dr inż. Łukasz Flaga
Studenci w projekcie: WIiTCH, WIŚiE, WM, WIL
- Kuźnia wiedzy – sztuka żelaza
Opis projektu: „Uczelnia techniczna ma misję nie tylko kształcić inżynierów ale i rozwijać pasje oraz zainteresowania. Grupa studentów i studentek z kierunku inżynieria materiałowa chciała podjąć wyzwanie wykonania tradycyjnymi metodami kowalskimi kilku elementów dekoracyjnych i użytkowych, każda z tych osób ma zapał do pracy i pomysły oraz wiedzę nabytą w trakcie studiów z zakresu obróbki plastycznej i cieplnej. Brakuje jednak praktyki i doświadczenia w technikach kowalskich. W Katedrze Inżynierii Materiałowej są duże zasoby i miejsce na takie działania.
Celem projektu jest opanowanie tradycyjnych technik kowalskich stopniu umożliwiającym praktyczne zastosowanie do wykonania zegara słonecznego
W efekcie te działania przełożą się na propagowanie wiedzy na temat materiałów i dawnych technik wytwarzania.
Spodziewanym efektem będzie budowa stanowiska dydaktycznego w formie warsztatu – kuźni, dostępnej dla studentów Politechniki oraz na pokazy związane z promocją kierunków inżynierskich na naszej uczelni.
Etapy projektu to szkolenia w zakresie technik kowalskich w kuźni które sfinansowane zostaną z funduszy projektu, następny etap to urządzenie kuźni i wykonanie wstępnie zaprojektowanych wyrobów (ornament płaski, stalowy, dwuwymiarowy z zastosowaniem technik skuwania i skręcania na gorąco na stojak uchwyt) na podstawie zdobytej wiedzy na szkoleniach. Kolejny etap to doposażenie warsztatu o ewentualne brakujące narzędzia (w zasobach jest kilka typów młotków i chwytaków oraz piec) w tym kowadło – typ i cena są uzależnione od wiedzy zdobytej na szkoleniach ale z granicznym budżetem. Wykonanie skuwanego trójwymiarowego zegara słonecznego (igła zegara – gnomon i znaczniki godzinowe na postumencie) Dodatkowo fundusze na środki ochrony indywidualnej, rękawice, fartuchy kowalskie, okulary. Projekt w nazwie Kuźnia wiedzy odnosi się do kuźni jako warsztatu ale i miejsca zdobywania wiedzy oraz podniesienie kompetencji i umiejętności studentów, sztuka żelaza dotyczy jednostkowej części elementu ale i sztuki jako dziedziny, żelazo symbolicznie zostało zaakcentowane, projekt wykuwany będzie ze stali.”
Opieka naukowa: dr inż. Marek Nykiel
Studenci w projekcie: WIMiF
- Bioaktywne filmy hialuronowe wzbogacane ekstraktem z morwy białej oraz tlenkiem cynku jako wsparcie w niwelowaniu zmian trądzikowych
Opis projektu: „W ramach projektu planowane jest opracowanie formuły oraz sposobu otrzymania polimerowych filmów na bazie kwasu hialuronowego, które po wyschnięciu stworzą powłokę zdolną do uwalniania substancji aktywnych. Substancjami aktywnymi wybranymi do modyfikacji filmów są tlenek cynku, zapewniający właściwości antybakteryjne oraz kwertycyna, pozyskana na drodze ekstrakcji liści i kwiatów morwy białej, dzięki której filmy zyskają właściwości antyoksydacyjne. Przeprowadzona zostanie analiza chemiczna, biologiczna oraz mechaniczna. Otrzymane materiały będą wykazywać charakter nośnika substancji aktywnej i znajdą zastosowanie w dermatologii oraz medycynie estetycznej.
Przedmiotem projektu są filmy polimerowe, które po wyschnięciu będą zdolne w sposób nieinwazyjny przeciwdziałać zmianom trądzikowym.
Zawarte w składzie składniki aktywne skutecznie zahamują infekcje bakteryjną oraz zmniejszą stan zapalny w miejscu niedoskonałości. Dodatkowo, dzięki wysokiej zawartości kwasu hialuronowego, otrzymane materiały będą działać nawilżająco i odbudowująco na uszkodzone tkanki.
Możliwość wytworzenia jednolitej powłoki na skórze podczas aplikacji, zapewni wysoki komfort użytkowania oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Charakterystyka takich materiałów wpisuje się w potrzeby dzisiejszego rynku kosmetycznego, wykazując tym samym wysoki potencjał aplikacyjny.
Prezentowane rozwiązanie wykazuje się wysoką interdyscyplinarnością, ponieważ łączy w sobie branże chemiczną, dermatologiczną oraz kosmetologiczną. Elementem innowacyjnym będzie połączenie nowoczesnej aplikacji materiału w formie zastygającego filmu, jak również zdolność do niwelowania zmian trądzikowych, co prowadzić będzie do ogólnej poprawy kondycji skóry.”
Opieka naukowa: prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec z zespołem
Studenci w projekcie: WIMiF
- Hydrożele funkcjonalne otrzymywane z zastosowaniem druku 4D
Opis projektu: „Celem projektu jest opracowanie funkcjonalnych hydrożeli o zdolności do dynamicznej zmiany właściwości w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne (np. temperaturę, pH, światło). Kluczowym aspektem projektu jest zastosowanie technologii druku 4D, umożliwiającej tworzenie struktur o zaprogramowanej adaptacji w czasie. Spodziewane efekty obejmują uzyskanie innowacyjnych materiałów o zastosowaniach w medycynie regeneracyjnej, dostarczaniu leków, materiałach funkcjonalnych typu filtry i membrany.
Projekt zakłada:
Syntezę i modyfikację bioatramentów zawierających naturalne i syntetyczne polimery.
Optymalizację procesów druku 4D, w tym parametrów usieciowania.
Testy funkcjonalne i charakterystykę hydrożeli
Walidację prototypów w wybranych aplikacjach.
Innowacyjność projektu polega na synergicznym połączeniu druku 4D i biomimetycznych rozwiązań, co pozwala tworzyć materiały o unikalnych właściwościach adaptacyjnych.”
Opieka naukowa: dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, mgr inż. Magdalena Bańkosz
Studenci w projekcie: WIMiF
- Hypothal-test – opracowanie nowej metodyki HPLC-FLD oznaczania hormonów podwzgórza w próbkach biologicznych
Opis projektu: „Celem projektu jest opracowanie nowej, taniej i czułej metody oznaczania oksytocyny i wazopresyny za pomocą metody łączącej fluorescencję z HPLC
Szerokie zastosowanie oksytocyny i wazopresyny w medycynie implikuje konieczność stałego rozwoju technik analitycznych służących oznaczaniu tych związków w lekach, preparatach medycznych oraz w materiale biologicznym. Obecnie stosowane protokoły opierają się na rozdziale chromatograficznym lub przeprowadzaniu tych związków we fluorescencyjne pochodne. Proponowana metoda łączy obie te techniki w jedną, co pozwala na zwiększenie czułości
i selektywności w oznaczaniu hormonów podwzgórza.
Główne etapy projektu obejmują wykonanie syntezy nowych pochodnych fluorescencyjnych, określenie ich właściwości fizykochemicznych, spektroskopowych i strukturalnych oraz dobór i walidację parametrów analizy HPLC, a także analizę próbek z materiału biologicznego.
Przewiduje się opracowanie skutecznej metody/metod analitycznych wraz
z podaniem ich parametrów, służących do selektywnego oznaczania hormonów podwzgórza z potencjalną aplikacją do detekcji ich komercyjnych pochodnych.”
Opieka naukowa: dr inż. Wiktor Kasprzyk, dr inż. Filip Koper
Studenci w projekcie: WIiTCh
- Retencja, infiltracja i oczyszczanie wód opadowych
Opis projektu: „Celami projektu są: (1) analiza efektywności ekologicznych sposobów gospodarowania wodami opadowymi: nawierzchni przepuszczalnych (betonu jamistego)
i ogrodów deszczowych, (2) rozwijanie kompetencji społecznych (integracja i współdziałanie studentów pomiędzy wydziałami) oraz specjalistycznych (udział
w szkoleniach). Rozwiązania umożliwiające retencję, poprawę jakości i infiltrację wód opadowych są pożądanym sposobem zagospodarowania deszczówki na terenach zurbanizowanych.
Etapy/efekty projektu:
Zaprojektowanie, wykonanie i opomiarowanie ogrodu deszczowego na kampusie PK
Wykonanie płyt z betonu jamistego
Projekt architektoniczny i wykonanie donicy betonowej z cienkowarstwowego betonu RPC
Przeprowadzenie badań wpływu ogrodów deszczowych na ilość i jakość wód opadowych
Przygotowanie sorbentu (diatomitu) i analiza jego wpływu na usuwanie zanieczyszczeń z wód opadowych
Przeprowadzanie badań przepuszczalności (zdolności infiltracyjnych) betonu jamistego
Opracowanie wyników
Przygotowanie publikacji naukowych
Poszerzanie kompetencji zespołu (szkolenia, warsztaty, wizyty w laboratoriach)”
Opieka naukowa: dr inż. Agnieszka Grela z zespołem
Studenci w projekcie: WIŚiE, WIMiF, WIiTCh, WA, WIL, WIEiK
- „Sztuczny pacjent – SERCE” w badaniach modelowych biomimetycznych zastawek serca
Opis projektu: „Cele:
C1. Przybliżenie problemu wytrzymałości zmęczeniowej syntetycznych zastawek serca bazujących na geometrii natywnej oraz uzupełnienie badań
o autorski dedykowany system.
C2. Opracowanie wybranych elementów innowacyjnej metodyki wytwarzania biozgodnych rusztowań zastawek serca metodą decelluryzacji laserowej w warunkach wysokich ciśnień.
Całościowy opis projektu: Na bazie skanów CT i MRI zostanie opracowana geometria zastawki natywnej, która zostanie wykonana w technologii druku 3D
i stereolitografii. Badania zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem stanowiska sztucznego pacjenta „SERCE” oraz uzupełnione o dane pochodzące z autorskiego toru pomiarowego i symulacje numeryczne FSI.
Badania biologiczne biozgodnych zastawek serca realizowane będą w laboratorium IMIM PAN.”
Opieka naukowa: dr hab. inż. Grzegorz Milewski, prof. PK
Studenci w projekcie: WM
- OsteoPrint – rusztowania komórkowe jako wsparcie dla odbudowy kości
Opis projektu: „Cel główny:
O1: Wytworzenie przestrzennych rusztowań tkankowych do wpierania tkanki kostnej.
Cele produktowe:
O2: Porównanie właściwości topograficznych i mechanicznych wytworzonych rusztowań z właściwościami dostępnych rozwiązań substytutów tkanki kostnej.
O3: Określenie wpływu zawartości hydroksyapatytu w substytutach tkanki kostnej na ich właściwości powierzchniowe i mechaniczne.
O4: Optymalizacja wytworzonych rusztowań pod kątem właściwości topograficznych i mechanicznych.
Potencjalne zastosowanie: Wspieranie regeneracji tkanki kostnej.”
Opieka naukowa: dr inż. Sylwia Łagan
Studenci w projekcie: WM
- ARCHIMAPA – INTERAKTYWNY PRZEWODNIK PO ARCHITEKTURZE WSPÓŁCZESNEJ
Opis projektu: „Celem projektu będzie stworzenie interaktywnej aplikacji internetowej będącej przewodnikiem po architekturze współczesnej. Chcielibyśmy, aby aplikacja pozwalała na zaawansowanie znajdywanie i filtrowanie obiektów po ich lokalizacji, projektancie, czasie powstania, stylu, funkcji, materiale itp. Interaktywność aplikacji miałaby polegać na tym, aby użytkownicy sami mogli proponować filtry wyszukiwania ułatwiające znajdywanie pożądanych fraz oraz obiekty, czy proponowane trasy, które już odwiedzili i uważają, że też powinny się znaleźć na archimapie. Takie rozwiązanie pozwalałoby na szybszy rozwój aplikacji, a co za tym idzie rozpopularyzowanie architektury współczesnej. Należy także zwrócić uwagą na następujące ważne aspekty projektu:
Projekt jest unikatowy. Pomimo, że istnieją serwisy dedykowane architekturze (zarówno polskiej jak i zagraniczne), to żaden nie służy celom opisanym powyżej. Najlepszym przykładem był serwis Mimoa, obejmujący swym zakresem głównie Europę, jednak kilka lat temu został zamknięty.
Projekt jest innowacyjny. Wynika to bezpośrednio z powyższego zapisu. Nie istnieje bowiem taka aplikacja.
Projekt jest interdyscyplinarny – pozwala na nawiązanie współpracy nie tylko pomiędzy architektami a informatykami, ale w swych założeniach umożliwia także współpracę z innymi wydziałami PK, jak WIL, czy W (materiałówka)
Projekt umożliwia wdrożenie do systemu edukacji
Projekt umożliwia komercjalizację”
Opieka naukowa: dr inż. arch. Maciej Skaza, mgr inż. Adrian Widłak
Studenci w projekcie: WA
- Foam TO Foam – Wielokrotny recykling pianek poliuretanowych.
Opis projektu: „Celem badawczym jest sprawdzenie możliwości ile razy biopianka poliuretanowa (PUR) może zostać poddana recyklingowi chemicznemu (wstępnie zaplanowano 5 cykli)
i scharakteryzowanie recyklatów.
Celem aplikacyjnym jest wytworzenie prototypu pianki PUR metodą natrysku w warunkach przemysłowych z udziałem recyklatów.
Efektem projektu będzie prototyp pianki PUR wytworzony z udziałem recyklatów i wiedza dotycząca możliwości krotności zawracania odpadu do ponownej produkcji pianek PUR.
W literaturze naukowej nie opisano dotychczas możliwości wielokrotnego recyklingu biopianek PUR.”
Opieka naukowa: dr inż. Elżbieta Malewska, dr hab. inż. Maria Kurańska, prof. PK
Studenci w projekcie: WIiTCh
- NLPZ w tabletkach drukowanych w technologii 3D
Opis projektu: Celem projektu jest opracowanie formulacji tabletek, które będą mogły być otrzymane na drodze technologii biodruku 3D.
Postacie leków otrzymane na drodze druku 3D, które to technologia, która w przyszłości może zrewolucjonizować dostarczanie substancji bioaktywnych do organizmu, ponieważ pozwala zarówno na zastosowanie dużych dawek leku w jednej tabletce jak i na zaplanowanie profilu uwalniania. Ponadto pozwala na spersonalizowanie dawek w zależności od potrzeba pacjenta. Biodruk 3D to temat szeroko badany przez wielu naukowców w ostatnich latach, wynikiem czego jest dopuszczenie przez FDA na rynek amerykański w 2015 roku pierwszego leku otrzymanego na drodze technologii druku 3D – – Spirtam (Lewetyracetam – pochodna 2-pirolidonu).
Opieka naukowa: dr hab. inż. Jolanta Jaśkowska, mgr inż. Anna Drabczyk, prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK
Studenci w projekcie: WIiTCh, WIMiF
- „GeoMicroLab” Optymalizacja projektowania systemów mikropali
Opis projektu: „Celem projektu jest analiza wyników próbnych obciążeń mikropali, mikropali kotwiących oraz gwoździ iniekcyjnych CFG w odniesieniu do warunków geologicznych miejsca badań oraz wykonanie zaawansowanych obliczeń numerycznych. Proj. ma na celu opracowanie korelacji pomiędzy przemieszczeniami mikropali uzyskanymi podczas próbnych obciążeń a rodzajem gruntu nośnego, co umożliwi optymalizację i zwiększenie precyzji rozwiązań projektowych.
Rezultatem będzie szczegółowy raport z przeprowadzonych analiz oraz nowa metodyka szacowania nośności mikropali. Opracowanie to może poprawić efektywność ekonomiczną i techniczną projektów budowlanych oraz ograniczyć ryzyko błędów obliczeniowych projektantów z polski i zagranicy.
Wyniki proj. znajdą zastosowanie w projektowaniu geotechnicznym, w tym w optymalizacji rozwiązań z zakresu mikropali i gwoździ gruntowych.
Projekt łączy wyniki badań terenowych z zaawansowaną analizą numeryczną, co pozwoli na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w zakresie projektowania mikropali CFG.
Opieka naukowa: dr inż. Justyna Morman-Wątor, dr inż. Dariusz Szwarkowski
Studenci w projekcie: WIL, WA - Drużyna Drug Designerów – na tropie innowacyjnych inhibitorów kinaz białkowych o działaniu przeciwnowotworowym
Opis projektu: „Rak jelita grubego (CRC) to trzeci najbardziej śmiertelny nowotwór na świecie, z ponad 1,9 mln przypadków w 2020 r. Standardowe cytostatyki mają skutki uboczne i ograniczoną skuteczność. Terapia spersonalizowana z lekami celowanymi, choć obiecująca, pozostaje droga i ma ograniczenia związane z mutacjami receptorów. DYRK1B, kinaza białkowa, regulująca cykl komórkowy i metabolizm, jest nadmiernie aktywna w CRC, co czyni ją obiecującym celem terapii. Hamowanie DYRK1B może blokować proliferację komórek nowotworowych i/lub zwiększyć wrażliwość komórek na chemioterapię. Opracowanie nowych związków będących inhibitorami DYRK1B może przywrócić wrażliwość komórek nowotworowych na tradycyjne leki przeciwnowotworowe i tym samym poprawić efektywność terapii. Celem niniejszego projektu, będzie po raz pierwszy zbadanie skuteczności zaprojektowanych inhibitorów DYRK1B opartych o rdzeń pirymidyny w hodowli komórkowej in vitro oraz w modelu in vivo z użyciem Danio rerio, jako związków o działaniu przeciwnowotworowym przeciw raku jelita grubego CRC. Główne etapy projektu stanowi synteza chemiczna, badania in vitro tj. badanie aktywności DYRK1B, cytotoksyczność, badania funkcjonalne oraz badanie in vivo (model Danio rerio).”
Opieka naukowa: mgr inż. Anna Drabczyk, dr inz. Damian Kułaga
Studenci w projekcie: WIiTCh