Laureaci 5 Konkursu na Projekty Studenckie

Mamy zaszczyt ogłosić wyniki piątego Konkursu na Projekty Studenckie FutureLab PK!

Tym razem nabór projektowy cieszył się wyjątkowo ogromną i rosnącą z roku na rok popularnością, wpłynęło bowiem aż 57 zgłoszeń grup studenckich, a każda z nich z ambitnym, nowatorskim pomysłem naukowym. Wybór zwycięskich projektów przez Radę Naukową FutureLab był zatem niezwykle trudny i wiązał się z długim procesem optymalizacji harmonogramów i finansowania projektów. Poniżej znajdą Państwo listę skierowanych do realizacji projektów. W tegorocznej edycji jest ich aż 27, a w skład grup wchodzi rekordowa liczba 199 studentów Politechniki Krakowskiej!

Wszystkim, którzy zgłosili się do konkursu serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom składamy gratulacje. Będziemy się z Państwem kontaktowali w sprawie spotkania organizacyjnego dot. prowadzenia prac w grupach oraz finansowania projektów.

1. BeeBrain

Opracowanie systemu akwizycji, analizy i wizualizacji danych z ula wraz z aplikacją onboardingową. W ramach tematu pracy zostanie stworzony model predykcji, w celu ostrzegania i pomagania w podejmowaniu decyzji pszczelarzom. Ponadto wykrywanie i zwalczanie pasożyta Varroa z użyciem detekcji obrazu oraz systemu do generacji bezpiecznego dymu dla pszczół z odpowiedniej mieszanki ziół. Dla początkujących pszczelarzy zostanie opracowana aplikacja ułatwiająca pracę / wejście w pszczeli świat, tym samym zwiększając przeżywalność rodzin pszczelich. Pozyskane dane mogą również posłużyć do urozmaicenia zajęć studentom kierunków uczenia maszynowego i promowania Politechniki Krakowskiej. System umożliwi zwiększenie przeżywalności rodzin pszczelich poprzez lepsze podejmowanie decyzji i pomoc w zwalczaniu pasożyta Varroa bez narażenia na szkodę pszczół czy miodu. Dodatkowo spełni on rolę ułatwiającą prowadzenie pasieki doświadczonym pszczelarzom i zmniejszają próg wejścia dla osób początkujących.

Opieka naukowa: dr inż. Tomasz Makowski

Studenci w grupie: WIiT/ WIEiK

2. Systemy modularnego ramienia robotycznego i transportu bezzałogowego pojazdu latającego

Cele projektu:

a) Budowa modułu semiautonomicznego manipulatora wykorzystującego metody analizy obrazu na potrzeby podwodnego pojazdu hybrydowego. 

b) Podniesienie poziomu technologicznego systemu zwiększającego zakres operacyjny pojazdu podwodnego o możliwość realizacji rekonesansu linii przybrzeżnej z powietrza.

Opieka naukowa:mgr inż. Tomasz Talarczyk

Studenci w grupie: WM

3. Nanogels do zastosowań biomedycznych

Peptydy jako nanonośniki w terapii antyrakowej otwierają nowe perspektywy w leczeniu nowotworów, stając się potężnym narzędziem w celowanej terapii. Wykorzystując peptydy, możliwe jest stworzenie specyficznych i skoncentrowanych nanonośników leków, które mogą być kierowane bezpośrednio do komórek rakowych, minimalizując tym samym ryzyko uszkodzenia zdrowych komórek i ograniczając efekty uboczne. Peptydy, dzięki swoim unikatowym właściwościom, takim jak biodegradowalność i biokompatybilność, mogą efektywnie wiązać i transportować leki antyrakowe, zwiększając ich biologiczną dostępność i celowość. Dzięki możliwości modyfikacji i dostosowania struktury peptydów, nanonośniki te mogą być optymalizowane pod kątem specyficznego typu komórek nowotworowych, co zwiększa skuteczność terapii i potencjalnie przyczynia się do poprawy prognoz i jakości życia pacjentów onkologicznych.

Opieka naukowa: mgr inż. Magdalena Bańkosz, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK

Studenci w grupie: WIMiF

4. Stacje recyklingu i segregacji resztek po modelach architektonicznych

Celem inicjatywy jest wprowadzenie stacji recyclingu modeli architektonicznych na Wydziale Architektury. Projekt zakłada zaprojektowanie oraz stworzenie prototypów punktów recyklingowych, umieszczonych przy salach projektowych. Ponowne wykorzystanie części modeli architektonicznych ma na celu zminimalizowanie ilości generowanych odpadów oraz zwiększenie świadomości ekologicznej wśród studentów. Proces prac nad projektem zostanie podzielony na trzy etapy. Pierwszy to etap koncepcyjny, w trakcie którego członkowie zespołu opracują szkice i rozwiązania techniczne. Następnie, w drugim etapie projektowym, studenci dokładnie opracują projekty, dostosowując je do specyfiki planowanych miejsc realizacji. Trzeci etap to realizacja prototypów w pełnej skali. Projekt obejmie dwie lokalizacje: Kampus Warszawska oraz Podchorążych. Przyczyni się to nie tylko do redukcji odpadów, ale także wprowadzi ekologiczne nawyki, tworząc przy tym funkcjonalne i estetyczne elementy w przestrzeni kampusu. 

Opieka naukowa: dr inż. arch. Farid Nassery

Studenci w grupie: WA

5. Analiza biomechaniczna wybranych problemów klinicznych układu sercowo-naczyniowego z wykorzystaniem hybrydowego systemu „sztucznego pacjenta – SERCE”

Celem projektu jest doświadczalna analiza biomechaniczna oraz walidacja numeryczna modelu zastawki mitralnej mające na celu niwelację występujących w praktyce klinicznej przecieków w jej obrębie, z wykorzystaniem hybrydowego systemu „sztucznego pacjenta – SERCE”. 

Podczas trwania projektu zostanie wykonana analiza biomechaniczna w zakresie przecieków występujących w okolicy zastawki mitralnej z użyciem metod fluorescencyjnych. Zostanie również określony wpływ sił ścinających działających na przewody silikonowe oraz ich zmodyfikowane warstwy zewnętrzne podczas przepływu z wykorzystaniem „sztucznego pacjenta – SERCE”. Wyniki badań doświadczalnych zostaną zweryfikowane z  wykorzystanie analiz numerycznych metodą elementów skończonych. Harmonogram projektu przewiduje publikację osiągniętych wyników badań w czasopiśmie o zasięgu międzynarodowy.

Opieka naukowa: dr hab. inż. Grzegorz Milewski, prof. PK

Studenci w grupie: WM

6. DigiStationPro – stanowisko do badania układów automatyki zabezpieczeń

Stanowisko badawczo-dydaktycznego, którego celem będzie możliwość symulowania zjawisk z zakresu układów zabezpieczeń niskiego napięcia wraz z możliwości analizy danych w aplikacjach chmurowych (Przemysł 4.0). W ramach stanowiska będziemy w stanie symulować zabezpieczenie przeciążeniowe (L– ANSI 49), jak również zabezpieczenie nadprądowe zwłoczne (S – ANSI 51). Aparatura zabudowana na tym stanowisku będzie zgodna z standardem IEC (wyłączniki), a komunikacja pomiędzy aparaturą będzie możliwa dzięki wbudowanemu modułowi komunikacyjnemu Com Modbus TCP. Analiza danych z Stanowska będzie możliwa dzięki aplikacji „Energy and Asset Manager”, która jest częścią infrastruktury chmurowej. Informacje z aparatury będzie wysyłana poprzez moduł rozszerzeń Com HUB. Wyłączniki umożliwiają parametryzacje nastaw zabezpieczeń, dzięki czemu będziemy mogli symulować poprawny dobór selektywności zabezpieczeń. Atutem stanowiska jest również jego mobilność (waży około 20 kg), posiada odpowiednie uchwyty transportowe.

Opieka naukowa: mgr inż. Łukasz Sołtysek

Studenci w grupie: WIEiK

7. Urządzenie wspomagające rehabilitację stawu kolanowego z interakcją człowiek-maszyna.

Celem projektu jest zaprojektowanie, zbudowanie, zaprogramowanie i przetestowanie urządzenia do rehabilitacji stawu kolanowego. W założeniu ma to być stacjonarne stanowisko do rehabilitacji stawu kolanowego i pobudzenia mięśni kończyny dolnej. Urządzenie ma wspierać rehabilitację osób po wypadku lub operacji. Przewiduje się różne tryby pracy urządzenia, od wspomagania (wymuszenia) ruchu z zadaną prędkością i momentem do stawiania oporu w sytuacji, gdy pacjent forsuje zbyt szybki ruch. Scenariusze procesu rehabilitacji będą mogły być programowane według wskazań specjalisty rehabilitanta. Urządzenie będzie posiadało tryb uczenia się ruchów pacjenta i możliwość rejestracji wartości momentu i prędkości oraz analizowania ich.

Opieka naukowa: dr.inż Zbigniew Pilch

Studenci w grupie: WIEiK

8. Zorza I i Swara V – projekt budowy rakiet oraz silnika rakietowego

Projekt zakłada zbudowanie konstrukcji rakiety, która posłuży jednocześnie jako platforma testowa do konstrukcji silnika. Zorza I będzie pierwszą rakietą o mniejszym zasięgu, za pomocą której chcemy sprawdzić założenia teoretyczne (takie jak wytrzymałość konstrukcji, elektronikę i program główny rakiety, efektywność paliwa rakietowego). Najważniejszą częścią projektu jest test silnika. Kolejnym krokiem będzie zbudowanie Rakiety Swara V – właściwej konstrukcji, opartej na wcześniejszych projektach, z możliwością dołączenia ładunku (podobnego do wcześniej już zaprojektowanej kapsuły CanSat). Po ustaleniu detali i przeprowadzeniu symulacji zostanie określony pułap jaki się uda osiągnąć. W domyśle powinien on być między 2 a 3 km n.p.m

Opieka naukowa: mgr inż. Piotr Szuster, dr inż. Krzysztof Neupauer, mgr inż. Filip Zyga

Studenci w grupie: WIiT, WIEiK

9. Autonomiczny dron zwiadowczy z uniwersalną platformą badawczą

Celem projektu jest zbudowanie konstrukcji drona według przygotowanego projektu oraz sprawdzenie jego sterowności. Jest to pierwsza konstrukcja tego rodzaju, która znacząco się przyczyni do rozwoju nauk związanych z lotnictwem na naszej uczelni.

Opieka naukowa: mgr inż. Piotr Szuster, mgr inż. Filip Zyga

Studenci w grupie: WIiT, WM, WIŚiE

10. Active-hydrogels

Projekt Active Hydrogels to innowacyjne podejście do wykorzystania hydrożeli w dziedzinie dermatologii i kosmetologii, poprzez wzbogacanie ich naturalnymi ekstraktami roślinnymi. Hydrożele są materiałami o strukturze żelowej, zdolnymi do zatrzymywania dużej ilości wody, co sprawia, że są idealne do zastosowań dermatologicznych i kosmetologicznych, gdzie nawilżenie i pielęgnacja skóry są kluczowe. Głównym celem projektu jest stworzenie hydrożeli, które nie tylko zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie, ale także będą zawierać aktywne składniki pochodzenia naturalnego. Wybór konkretnych ekstraktów może być dostosowany do określonych potrzeb dermatologicznych. Np. ekstrakt z nagietka wspomoże procesy regeneracyjne, a ekstrakt z rumianku odpowiadać będzie za działanie przeciwzapalne. Projekt ActiveHydrogels reprezentuje synergiczną kombinację nowoczesnej technologii, naturalnych składników roślinnych i zalet hydrożeli, tworząc innowacyjne produkty o potencjale w dziedzinie dermatologii i kosmetologii. 

W ramach projektu otrzymana zostanie seria materiałów opatrunkowych i pielęgnacyjnych o dużym spektrum aplikacyjnym. 

Opieka naukowa: mgr inż. Magdalena Bańkosz, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK

Studenci w grupie: WIMiF/WIiTCh

11. Innowacyjne materiały polimerowe i kompozytowe – maski kosmetyczne do stymulowania białek fibrylarnych

W ramach projektu planowane jest opracowanie kompozycji oraz sposobu otrzymywania polimerowych i/lub kompozytowych masek kosmetycznych do stymulowania białek fibrylarnych oraz ich analiza fizykochemiczna, biologiczna oraz mechaniczna. Materiały będą wykazywać charakter nośników substancji aktywnych i znajdą zastosowanie w medycynie estetycznej oraz kosmetologii. Przedmiotem projektu będą maski, które w sposób bezinwazyjny stymulować będą białka fibrylarne, w szczególności kolagen, efektem czego będzie pobudzenie procesów naprawczych w skórze. Długofalowo będzie to skutkować  wygładzeniem zmarszczek, ujędrnieniem oraz zagęszczeniem skóry. Systematyczne stosowanie zapewni również poprawę kondycji głębiej osadzonych tkanek miękkich. Tego typu materiały wykazywać będą duży potencjał aplikacyjny, ponieważ wpisują się w aktualne trendy rynkowe. 

Opieka naukowa: prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, mgr inż. Dagmara Słota, mgr inż. Karina Niziołek, mgr inż. Julia Sadlik, mgr inż. Edyta Kosińska

Studenci w grupie: WIMiF

12. RakOUT –  poszukiwanie małocząsteczkowego kandydata na lek w spersonalizowanej terapii raka jelita grubego

Celem projektu jest synteza oraz ocena właściwości przeciwnowotworowych w modelu komórkowym in-vitro oraz modelu zwierzęcym in-vivo nowych cząsteczek, będących pochodnymi morfolino-1,3,5-triazyn. Cytotoksyczny skrining będzie prowadzony w oparciu o linie komórkowe raka jelita grubego SW480 i SW620 oraz linii odniesienia CCD841. Spodziewanym efektem jest otrzymanie związków o wysokiej cytotoksyczności jedynie na nowotworowych liniach komórkowych. Ponadto, przewidujemy, że co najmniej jedna lub dwie cząsteczki wykażą zmniejszenie masy/objętości guza nowotworowego w żywym organizmie. Zbadany mechanizm oraz potwierdzenie skuteczności in vivo związków zmniejszy barierę wejścia na rynek, jednocześnie może zachęcić potencjalnych odbiorców (firmy farmaceutyczne) do nabycia np. praw własności. Cząsteczki są innowacyjne, ponieważ nie działają ogólnoustrojowo tak jak współczesna chemioterapia, atakują natomiast „słabe punkty” tylko komórek nowotworowych. Projekt składa się z dwóch części – chemicznej, gdzie wymagana liczba cząsteczek zostanie otrzymana oraz biologicznej podczas której, efekt przeciwnowotworowy zostanie zbadany.

Opieka naukowa: dr inż. Damian Kułaga, mgr inż. Anna Drabczyk

Studenci w grupie: WIiTCh

13. „pHowe reakcje” – edukacyjna gra planszowa 

Cel: Popularyzacja podstawowej wiedzy chemicznej wśród dzieci i młodzieży.   

Spodziewane efekty:  

-Wzrost wiedzy z zakresu chemii i fizyki oraz chęci pogłębiania wiedzy przez młodych ludzi.  

-Promowanie nauki poprzez zabawę

Opieka naukowa: dr inż. Paweł Karbowniczek, dr hab. Andrzej Danel, prof. PK

Studenci w grupie: WIMiF

14. INTELIGENTNE STEROWANIE TURBINĄ ARCHIMEDESA

W ostatniej dekadzie nastąpił znaczy wzrost zastosowań turbin Archimedesa (AHS). Głównie zalety tej turbiny skupiają się wokół znacznie niższych kosztów wdrożenia przy porównywalnej sprawności do turbiny Kaplana. Równocześnie możliwość zastosowań AHS przy niskich spadach < 10 m, w potokach i kanałach derywacyjnych czyni tę turbinę bardzo polecaną. Jej wzrost popularności może spowodować wzmocnienie i rozwój polityki rozproszonych źródeł energii. Moc turbiny jest zależna między innymi od wielkości przepływu i spadu. Osiągana prędkość obrotowa turbiny oraz moment obrotowy decydują o mocy turbiny. Na te wielkości ma również wpływ kąt nachylenia osi turbiny do poziomu. W projekcie proponuje się wykorzystanie sieci neuronowej do sterowania nachyleniem osi turbiny tak by uzyskać maksymalną moc na wale generatora. Krzywa predefiniowanych wartości ustawienia kąta nachylenia osi turbiny zostanie uzyskana z badań eksperymentalnych. Badania zostaną przeprowadzone w laboratorium hydraulicznym WIŚiE, GiGW ze specjalnie przygotowanym zestawem turbin Archimedesa, o typowej geometrii, wydrukowanych na drukarce 3D.. Wyniki uzyskane z projektu zostaną zaprezentowane na VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Współczesne Technologie i Urządzenia Energetyczne” (WTiUE 2024).

Opieka naukowa: dr inż. Bernard Twaróg

Studenci w grupie: WIŚiE

15. PKar – autonomiczny samochód w małej skali

Projekt PKar, którego celem jest stworzenie uproszczonego modelu samodzielnej jazdy, nie tylko pozwoli studentom rozwinąć się w nowej gałęzi przemysłu, ale również pomoże zrozumieć działanie systemów stosowanych w pełnowymiarowych pojazdach. Projekt obejmuje różne etapy, z każdym krokiem stawiając przed samochodzikiem nowe wyzwania, co finalnie doprowadzi do stworzenia zaawansowanego rozwiązania. Ten małoskalowy model znajdzie swoje zastosowanie nie tylko jako narzędzie edukacyjne, ale także przy symulacji ruchu drogowego oraz optymalizacji tras.

Opieka naukowa: mgr Adrian Kowalski, dr Marcin Skrzyński

Studenci w grupie: WIiT

16. Opracowanie modelu badawczego dla wybranych formulacji hybrydowych względem linii komórkowych Psoriasis 3D  

Celem projektu jest opracowanie modelu badawczego do przeprowadzenia badań dla wybranych formulacji hybrydowych metodą in vitro przy  wykorzystaniu linii komórkowych Psoriasis 3D. Z punktu widzenia aplikacyjnego jest to niezmiernie ważne, ponieważ zostaną przeprowadzone badania na poziomie in vitro, ale w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co pozwoli ocenić studentom czy uzyskane preparaty charakteryzują się działaniem terapeutycznym i czy w dalszej perspektywie powinny zostać poddane badaniom na modelu zwierzęcym. Co ważne, proponowany projekt umożliwi studentom realizację stażu na Uniwersytecie Śląskim. Biorąc pod uwagę ich kierunek studiów – biotechnologię – studenci będą mogli pogłębić swoją wiedzę praktyczną z zakresu badań in vitro.

Opieka naukowa: dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs, mgr inż. Paulina Sapuła

Studenci w grupie: WIiTCh

17. Funkcjonalna folia kompozytowa przeznaczona do usuwania zanieczyszczeń farmaceutycznych

Celem jest otrzymanie materiałów kompozytowych na bazie poli(alkoholu winylowego) z wbudowanymi węglowymi kropkami kwantowymi (CQD) oraz nanocząstkami tlenku cynku dotowanymi CQD. Ich zastosowanie pozwoli na wytworzenie materiałów o właściwościach degradujących zanieczyszczenia farmaceutyczne gromadzące się na powierzchniach użytkowych znajdujących się w obiektach związanych z ochroną zdrowia. Skład materiału będzie wzbogacony innymi czynnikami funkcjonalnymi, których obecność będzie miała na celu np. modyfikację właściwości mechanicznych i reologicznych otrzymywanych kompozycji, tak, aby po zestaleniu się płynnej kompozycji możliwe było otrzymanie folii ściśle przylegającej do zanieczyszczonej powierzchni. Przewiduje się, iż po upływie określonego czasu od nałożenia powłoki nastąpi degradacja substancji zanieczyszczających, a w wyniku jej zestalenia możliwe będzie jej oderwanie wraz z produktami degradacji.

Opieka naukowa: dr hab. inż. Jolanta Pulit-Prociak, prof. PK, mgr inż. Anna Piasek, mgr inż. Wiktoria Matyjasik

Studenci w grupie: WIiTCh

18. TryPto Holder – Nowa metoda leczenia raka trzustki z zastosowaniem związków hamujących biosyntezę serotoniny poprze blokowanie enzymu TPH1

Celem projektu jest opracowanie nowych związków, wykazujących działanie hamujące aktywność hydroksylazy tryptofanowej 1 (TPH1), enzymu odpowiedzialnego za biosyntezę serotoniny. Zawyżona sygnalizacja serotoninergiczna jest wiązana z rozwojem raka trzustki, a w komórkach nowotworowych obserwuje się zwiększoną ekspresje TPH1. W związku z tym, obniżenie jej poziomu jest obiecującym podejściem w leczeniu wspomnianej choroby. Efektem zaplanowanych działań będzie prototyp innowacyjnej terapii przeciwnowotworowej, opartej o nowe, inhibitory TPH1.

Opieka naukowa: dr inż. Przemysław Zaręba, mgr inż. Anna Karolina Drabczyk

Studenci w grupie: WIiTCh

19. Lakiery do paznokci jako alternatywa dla transdermalnych systemów terapeutycznych

Celem projektu jest opracowanie formulacji terapeutycznych lakierów do paznokci o działaniu ogólnoustrojowym. Dotychczas znane na rynku lakiery do paznokci zawierają najczęściej substancje o działaniu przeciwgrzybiczym ponieważ rozważane jest głównie miejscowe działanie. Mając jednak na uwadze, że płytka paznokcia stanowi barierę o hydrofilowym charakterze, jest bardzo atrakcyjnym obszarem do rozważania dostarczania leków ogólnoustrojowych takie jak np. leki działające na ośrodkowy układ nerwowy (oun). Liczne badania naukowe dowodzą, że dzięki właściwościom płytki paznokciowej możliwe jest dostarczanie leku na drodze dyfuzji nawet przez kilka dni, a przeprowadzone przez nas badania wstępne dowodzą, że opracowane formulacje skutecznie uwalniają wybraną substancję aktywną nawet przez zastosowanie bariery w postaci kolorowego lakieru kosmetycznego.

Opieka naukowa: dr inż. Jolanta Jaśkowska, mgr inż. Anna Drabczyk

Studenci w grupie: WIiTCh

20. Proces produkcji biopaliwa III generacji pochodzącego z mikroalg 

Celem projektu jest prowadzenie hodowli mikroalg, co jest zagadnieniem trudnym ze względu na to że: konieczne jest zapewnienie odpowiedniego naświetlenia, ilości dozowanych gazów oraz temperatury, a także wprowadzenia warunków stresowych. W ramach projektu planowana jest budowa stanowiska do hodowli mikroalg z których następnie produkowany będzie biodiesel III generacji. Zespół badawczy zamierza udowodnić, że możliwa jest produkcja przyjaznego środowisku biopaliwa do spalania w silnikach spalinowych. W dalszej perspektywie po opanowaniu procesu hodowli zostanie nawiązana współpraca z oczyszczalnią ścieków w celu produkcji mikroalg na wodzie ściekowej, co pozwala zaoszczędzić na odżywkach takich jak azot i fosfor, które obecnie są coraz bardziej deficytowe. Zagadnienie jest innowacyjne i wpisuje się w obecne trendy badawcze, oraz działa na rzecz ekologii i rezygnacji z paliw bazujących na ropie naftowej.

Opieka naukowa: mgr inż. Adam Pawłowski, mgr inż. Mateusz Marcinkowski, dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK

Studenci w grupie: WIŚiE

21. Druk kompozytowych, luminescencyjnych wzorów na odzieży z użyciem drukarki 3D oraz żywic UV

Celem projektu jest opracowanie budżetowej technologii druku wzorów z żywic fotoutwardzalnych domieszkowanych znacznikami luminescencyjnymi na odzieży. Urządzenie zostanie zbudowane na bazie drukarki 3D oraz odpowiedniego oświetlenia UV 365/405nm. Efektem projektu będzie także opracowanie składu żywic domieszkowanych znacznikami luminescencyjnymi, bezpiecznych dla człowieka oraz metodologii druku wzorów z tych żywic na elementach odzieży (np. na koszulkach).  Potencjalnym zastosowaniem może być produkcja okolicznościowych koszulek oraz odzieży BHP (odblaskowej i „świecącej”) np. w celu zwiększenia widoczności na drogach. Główne innowacje w projekcie to konstrukcja urządzenia do druku oraz formulacje żywic UV zawierających znaczniki luminescencyjne. Do głównych etapów prac należeć będzie skonstruowanie urządzenia do druku (1), opracowanie składu luminescencyjnych żywic UV (2), druk przykładowych wzorów na odzieży (3) oraz porównanie widoczności wytworzonej odzieży luminescencyjnej z komercyjną odzieżą odblaskową w warunkach deszczu i śniegu (w Laboratorium Analizy Środowiska PK) (4).

Opieka naukowa: dr inż. Maciej Pilch, dr inż. Łukasz Flaga

Studenci w grupie: WIŚiE, WIiTCh

22. „Podwawelskie” Ogrody Deszczowe – etap 2

Celem projektu jest podniesienie jakości przestrzeni sąsiedzkich poprzez wprowadzenie rozwiązań sprzyjających retencji wody deszczowej oraz wykorzystania wody deszczowej w tężniach solankowych. W poprzedniej edycji przeanalizowano teren oraz sporządzono kompletną dokumentacją projektową ogrodu deszczowego. Spółdzielnia zatwierdziła także wybraną lokalizację. W etapie 2 chcielibyśmy stworzyć projekt samowystarczalnej tężni z otoczeniem na osiedlu Podwawelskim oraz prototyp małej samowystarczalnej tężni wykorzystującej wodę deszczową, która mogłaby zostać postawiona na terenie Politechniki Krakowskiej. Efektem projektu będzie katalog rozwiązań projektowych oparty o materiały rynkowe oraz badania studentów oraz prototyp małej samowystarczalnej tężni wykorzystującej wody opadowe na terenie Politechniki Krakowskiej/osiedla Podwawelskiego.

Opieka naukowa: dr hab. inż. arch. Patrycja Haupt, prof. PK, dr inż. arch. Elżbieta Kusińska, dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK

Studenci w grupie: WA

23. PKanoe 3.0 – rozwój wysokowartościowych bezcementowych cienkościennych kompozytów mineralnych do budowy kadłuba łodzi

Projekt PKanoe 3.0 to trzecia edycja projektu studenckiego, mającego na celu przeprowadzenie badań eksperymentalnych, opracowanie materiału i zbudowanie kanadyjki. W tej edycji założeniem projektu jest realizacja kajaka z kompozytu bezcementowego. Grupa badawcza będzie pracować nad rozwiązaniami skrajnie różnymi w stosunku do poprzedniej edycji, ale mającymi zapewnić możliwość realizacji zamierzonego zadania. W tej edycji opracowany zostanie kompozyt bezcementowy o właściwościach mechanicznych odpowiednich dla wykonania łodzi betonowej. 

Opieka naukowa: dr inż. Katarzyna Mróz, dr inż. Mateusz Sitarz

Studenci w grupie: WIL, WIŚiE, WIiTCh, WA, WM

24. Karoseria i wnętrze pojazdu dostosowanego do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

Celem projektu jest zaprojektowanie karoserii oraz wnętrza pojazdu dostosowanego do potrzeb osób poruszających się na wózkach. W procesie projektowym zostaną zastosowane narzędzia projektowania uniwersalnego jak i metody powszechnie stosowane przy projektowaniu pojazdów w przemyśle, w celu zapewnienia jak największej dostępności pojazdu dla osób z niepełnosprawnościami, zaspokojeniu potrzeb użytkowników i uzyskaniu atrakcyjnej wizualnie formy odpowiadającej ich preferencjom.

Opieka naukowa: mgr inż. Katarzyna Kozub, mgr sztuki Michał Maciukiewicz

Studenci w grupie: WM

25. Pestycydy neonikotynoidowe – zagrożenie nie tylko dla pszczół

Celem projektu jest ocena zagrożeń środowiska poprzez wykonanie analiz fizykochemicznych i oznaczania stężeń pestycydów neonikotynoidowych z próbek pobranych na zaprojektowanych i utworzonych stanowiskach badawczych na terenie Kampusu PK. Neonikotynoidy są powszechnie stosowane w środkach ochrony roślin i doskonale rozpuszczają się w wodzie, co powoduje, że ich toksyczność oddziałuje nie tylko na zapylające owady pożyteczne, ale również na ptaki i ssaki, w tym człowieka. Efektem badań będzie ocena środowiskowa rozprzestrzeniania się i kumulowania tych związków w środowisku i organizmach żywych. Obserwacja i badania wykonywane przy ul Warszawskiej, w ścisłym centrum Krakowa jest dobrym miejscem referencyjnym. Poziom bioróżnorodności warto badań, monitorować i obserwować poziom ewentualnych zagrożeń.

Opieka naukowa: dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, Prof. PK, dr inż. Maciej Thomas, dr inż. Joanna Kuc

Studenci w grupie: WA, WIiTCh

26. Modernizacja autonomicznego systemu rakietowego „ORZEŁ II”

Kontynuacja badań nad autonomicznym systemem rakietowym ORZEŁ, opracowanie nowych systemów sterowania opartym o aktywne lotki, budowa tunelu aerodynamicznego służącego do badań właściwości aerodynamicznych rakiety. Opracowanie rakietowego silnika hybrydowego.

Opieka naukowa: dr. inż. Andrzej Drwal, mgr inż. Łukasz Sołtysek

Studenci w grupie: WIEiK

27. Modernizacja drona zwiadowczego – UAV „Jaskółka”

Projekt ma na celu modernizację istniejącego drona zwiadowczego poprzez wyposażenie go w system pionowego startu, kamerę zwiadowczą oraz lokalizację za pomocą systemu nawigacji satelitarnej.

Opieka naukowa: dr. inż. Andrzej Drwal, mgr inż. Łukasz Sołtysek

Studenci w grupie: WIEiK