);

Innowacyjne opatrunki hydrożelowe

FutureLab PK

Innowacyjne opatrunki hydrożelowe

Studenci Koła Naukowego Smart Mat działającego na Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej opracowali wyjątkowe rozwiązanie związane z medycyną. Mowa o innowacyjnych opatrunkach hydrożelowych, które dedykowane są pacjentom z trudno gojącymi się ranami oparzeniowymi skóry, odleżynowymi oraz owrzodzeniowymi.

Innowacyjność systemów hydrożelowych opracowanych na PK polega na ich wielofunkcyjności: tworzą barierę dla drobnoustrojów, nie przywierają do rany, pochłaniają wysięk z rany i dostarczają substancji o działaniu bakteriobójczym oraz wspomagającym gojenie. Nowatorskie jest też użycie bazy polimerowej oraz – wprowadzonych do matrycy polimerowej – substancji aktywnych, które nadają materiałom nowych, unikatowych właściwości.

Rezultat prac tej grupy wspieranej przez FutureLab zyskał międzynarodowe uznanie. W marcu 2022 r. „Hydrożele chitozanowe zmodyfikowane substancjami aktywnymi jako systemy transdermalne do leczenia martwicy skóry” nagrodzono srebrnym medalem Międzynarodowej Wystawy Wynalazków GENEVA INVENTIONS oraz srebrnym medalem podczas EUROINVENT – European Exhibition of Creativity and Innovation – wystawy, która odbywała się w dniach 26-28.05.2022 r. w rumuńskich Jassach.

Zespół, który opracował opatrunki III generacji tworzą: Mateusz Jamroży (student III roku kierunku nanotechologie i nanomateriały, przewodniczący KN SMART-MAT), Julia Wieczorek (studentka III roku kierunku nanotechnologie i nanomateriały), Mateusz Gruca (student III roku kierunku nanotechnologie i nanomateriały), Dominika Wanat (studentka III roku kierunku inżynieria materiałowa), a także – będące opiekunami projektu FutureLab PK – dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, mgr inż. Sonia Kudłacik-Kramarczyk, mgr inż. Anna Drabczyk, mgr inż. Magdalena Głąb (doktorantki na PK). Mentorem w projekcie jest również dr n. biol. lek. med. Magdalena Kędzierska z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

– Opracowujemy materiały, które mogą mieć zastosowanie w terapii antynowotworowej oraz zajmujemy się tematyką leczenia ran oparzeniowych, owrzodzeniowych oraz odleżyn. W związku z dużym zapleczem merytorycznym pochodzącym od naszego mentora, dr Magdaleny Kędzierskiej, mamy możliwość konfrontacji opracowanych przez nas materiałów z rzeczywistymi problemami, które wynikają z leczenia trudno gojących się ran i przeciwdziałania nekrozie skóry – mówi przewodniczący koła SMART-MAT Mateusz Jamroży. – Cieszymy się, że nasza praca została doceniona na arenie międzynarodowej. Jest to dla nas duży sukces i ogromna motywacja do dalszych działań.

Opatrunki hydrożelowe Politechniki Krakowskiej zostały opracowane przy wsparciu FutureLab. Jeśli jesteś studentem PK, to czekamy na Ciebie i Twoją grupę. Przyjdźcie z pomysłem, a my pomożemy w realizacji! Zapewniamy także świetną atmosferę podczas współpracy. Zapraszamy też do współpracy przedstawicieli biznesu oraz instytucji. Wspólnie z Wami i dla obopólnej korzyści możemy realizować studenckie projekty!

Kontakt: futurelab@pk.edu.pl , Monika Firlej tel. 600 426 025, Adam Sadło tel. 512 688 272

 

Skip to content