);

HABSat – lot do stratosfery

FutureLab PK

HABSat – lot do stratosfery

Studenci Koła Naukowego „Cosmo” z sukcesem zrealizowali projekt wysłania do stratosfery balonu z samodzielnie zaprojektowaną sondą „HABSat” (ang. High Altitude Balloon Satellite). Balon wystartował z Wolbromia w sobotę 7.05.2022 r., osiągnął pułap 33 km, a ładunek wylądował później bezpiecznie w woj. świętokrzyskim, gdzie został odnaleziony przez grupę pościgową. Więcej o projekcie można przeczytać www.habsat.pl , gdzie znajduje się także zapis trasy przelotu.

Prace nad sondą HABSat trwały od listopada 2021 r. W skład grupy projektowej HABSat weszli m.in.: inż. Filip Zyga (koordynator projektu), mgr inż. Arkadiusz Papaj (specjalista ds. sond stratosferycznych), Wiktoria Gąsior (koordynator ds. promocji). Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu ze strony FutureLab obejmującego m.in. finansowanie materiałów zużywalnych do budowy sondy, zakup niezbędnej aparatury, czy organizację wyjazdu do Wolbromia. Studencka grupa z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej otrzymała finansowanie w drugiej edycji konkursu na projekty studenckie, organizowanego przez naszą jednostkę.

– Nasze urządzenie HABSat to kilka modułów: komputer pokładowy, zasilanie oraz eksperyment. Nad każdym z nich pracował inny studencki zespół z Koła Naukowego Cosmo. Moduły umożliwiają zbieranie informacji meteorologicznych, wykonanie zdjęć Ziemi oraz zdjęć i wideo horyzontalnego stratosfery. Wszystkie informacje związane z lotem, a więc wysokość, prędkość wznoszenia i opadania, kierunek przemieszczenia, lokalizacja, były rejestrowane i przekazywane przez specjalny nadajnik radiowy. To dzięki niemu namierzyliśmy miejsce lądowania – tłumaczy Filip Zyga z KN Cosmo, koordynator grupy projektowej.

Sonda została zbudowana z trzech głównych modułów: komputera pokładowego, zasilania oraz modułu do przetwarzania obrazu, który jest dziełem podzespołu od sztucznej inteligencji, czyli AI. Zawiera on kamerę naukową, której zadaniem jest wykonywać zdjęcia terenu w nadirze. Oprócz obrazowania, zaimplementowana sieć neuronowa klasyfikowała napotkane na trasie przelotu charakterystyczne obiekty takie jak zbiorniki wodne, samochody, duże budynki. A to dopiero część projektu, bowiem dzięki pozyskanym danym naukowym będzie mógł być rozbudowywany i ulepszany, tak by w przyszłości na orbicie umieścić… nanosatelitę.

Projekt budowy sondy HABSat oraz start balonu do stratosfery nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego i logistycznego FutureLab. Jeśli jesteś studentem Politechniki Krakowskiej, to czekamy na Ciebie i Twoją grupę. Przyjdźcie z pomysłem, a my pomożemy w realizacji! Zapewniamy także świetną atmosferę podczas współpracy. Zapraszamy też do współpracy przedstawicieli biznesu oraz instytucji. Wspólnie z Wami i dla obopólnej korzyści możemy realizować studenckie projekty!

Kontakt: futurelab@pk.edu.pl , Monika Firlej tel. 600 426 025, Adam Sadło tel. 512 688 272

 

Skip to content