);

PKanoe – kajak z betonu

FutureLab PK

PKanoe – kajak z betonu

Studenci z Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint, działającego na Wydziale Inżynierii Lądowej PK zgłosili się do FutureLab pod koniec 2019 roku w niezwykłym pomysłem na opracowanie technologii i zbudowanie kajaka z betonu. Idea spotkała się z akceptacją Rady Naukowej FutureLab i zyskała finansowanie w ramach pierwszego konkursu na nasze granty.

Prace ruszyły, ale na przeszkodzie stanął wybuch pandemii Covid-19 na początku 2020 roku, co zaskutkowało znacznymi opóźnieniami w realizacji projektu. Odwołano także na 2 kolejne lata międzynarodowe zawody kajaków betonowych w Holandii, gdzie zgodnie z początkową koncepcją, konstrukcja studentów PK miała wystartować.

Pierwsze warstwy betonu na kanoe z PK zostały nałożone na formę wyciętą ze styropianu ekstrudowanego w grudniu 2021 r. Prace prowadzono w Laboratorium Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych WIL PK. Beton tekstylny, z którego wykonano studencki kajak, jest materiałem, w którym zbrojenie niemetaliczne (tekstylia) zostało umieszczone w matrycy mineralnej. Wzmocnienie zwykle składa się z włókien szklanych, węglowych lub bazaltowych. W przeciwieństwie do typowego zbrojenia stalowego, włókna te nie są wrażliwe na korozję, a zatem umożliwiają stosowanie cementów o niskiej zawartości klinkieru (tworzywa ceramicznego). Prowadzi to do zmniejszenia śladu węglowego (ang. carbonfootprint) takiego spoiwa, a więc obniżenia – wytwarzanego podczas produkcji cementu – dwutlenku węgla. – Postanowiliśmy zaprojektować naszą mieszankę tak, aby jak najmniej używać klinkieru portlandzkiego, a wykorzystać materiały z odzysku, takie jak żużel wielkopiecowy i popiół lotny. Dodatkowo wykorzystaliśmy szkło wodne. To zapewniło odpowiednią wytrzymałość konstrukcji kadłuba i poprawiło szczelność materiału. Dzięki temu możemy śmiało powiedzieć, że nasza mieszanka jest bardziej ekologiczna niż tradycyjny beton – tłumaczy przewodniczący Koła Naukowego Footprint Marcin Różycki.

Badania laboratoryjne mówiły jasno, że PKanoe utrzyma się na wodzie, ale konieczny był test „w naturze”, tak by sprawdzić w praktyce szczelność konstrukcji. Wodowanie odbyło się wiosną 2022 na krakowskim Zalewie Bagry. Okazało się, że stres wynikający z pewnej niepewności był niepotrzebny. PKanoe bez problemu utrzymało się na wodzie wraz załogą!

Teraz już można było szykować się do wyjazdu do Niemiec, gdzie w niemieckim Brandenburg an der Havel miały odbyć się zawody łodzi wykonanych z betonu pn. „Deutsche Betonkanu-Regatta”. Studenci odbyli więc profesjonalne treningi pod okiem Filipa Leśniaka, reprezentanta Polski w kajakarstwie. Ostatni z serii treningów odbył się na Wiśle w przeddzień wyjazdu na zawody.

„Deutsche Betonkanu-Regatta” odbyły się w dniach 10-11 czerwca 2022 r. w Brandenburg an der Havel. Swoje umiejętności pokazały najpierw panie. W składzie drużyny żeńskiej z PK znalazły się: Ewa Słupska, Małgorzata Wróbel i Klaudia Kolasa. Drużynę męską tworzyli: Marcin Różycki, Wojciech Białecki, Oskar Jurek i Tomasz Niemiec. W zmaganiach – poza licznymi drużynami gospodarzy z niemieckich uczelni technicznych – wzięły udział także ekipy z innych krajów, np. Holandii czy Turcji. Nasz krakowski zespół jako jedyny reprezentował Polskę. Co prawda w debiutanckim występie nie udało się awansować do finału zawodów, ale zdobyte doświadczenie i nowe umiejętności są nie do przecenienia i zaprocentują w kolejnej edycji regat. Co więcej, studenci mieli możliwość zapoznania się z zaawansowanymi technologiami stosowanymi przez inne ekipy, co znacznie pomoże w budowie PKanoe 2.0, którym nasi studenci chcą wystartować w kolejnych zawodach w 2023 roku.

18 października 2022 roku miała miejsce uroczysta premiera filmu „PKanoe: ścigając marzenia”, zrealizowanego przez pracownika FutureLab – Adama Sadło. Film przedstawia drogę naszej grupy studenckiej, która od 2019r. pracowała nad budową kajaka z betonu, od pomysłu, przez problemy związane z pandemią, aż do zwieńczenia w postaci wyjazdu do Brandenburg an der Havel w Niemczech, gdzie odbyły się międzynarodowe zawody 18. Deutsche Betonkanu-Regatta.

Projekt budowy kajaka z betonu oraz wyjazd na zawody w Niemczech nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego i logistycznego FutureLab. Jeśli jesteś studentem Politechniki Krakowskiej, to czekamy na Ciebie i Twoją grupę. Przyjdźcie z pomysłem, a my pomożemy w realizacji! Zapewniamy także świetną atmosferę podczas współpracy. 🙂 Zapraszamy także do współpracy przedstawicieli biznesu oraz instytucji. Wspólnie z Wami i dla obopólnej korzyści możemy realizować studenckie projekty!

Kontakt: futurelab@pk.edu.pl , Monika Firlej tel. 600 426 025, Adam Sadło tel. 512 688 272

 

Skip to content